Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vietējo pašvaldību referendumu likums

BAIBA MIGLONE

Autors • 24.03.2022.

Burtu lielums

Saeima 17. martā galīgajā lasījumā pieņēma Vietējo pašvaldību referendumu likumu, kas spēkā stāsies 2024. gada 1. janvārī. Likums pieņemts, lai veicinātu pašvaldību iedzīvotāju līdzdalību vietējās nozīmes jautājumu lemšanā. Pašvaldības referendumu varēs rosināt arī dome, ja tam piekritīs vismaz divas trešdaļas domes deputātu. Tas dos iespēju pašvaldībai ļaut iedzīvotājiem oficiāli paust savu viedokli par konkrētu jautājumu. – Kā vērtējat šo iespēju iedzīvotāju iesaistīšanā atsevišķu jautājumu risināšanā? – vakar vaicāju Varakļānu novada domes un Madonas novada domes priekšsēdētājiem Mārim Justam un Agrim Lungevičam.

Vērtēju pozitīvi
– Katra demokrātijas izpausme ir tikai apsveicama, arī šajā gadījumā attiecībā uz iespēju rīkot vietējo pašvaldību referendumu, – atzīst Māris Justs. – Referendumu gan nevarēs rosināt par jebkuru jautājumu. Likumā ir noteikts attiecīgais jautājumu loks, par kuriem varēs skaidrot iedzīvotāju viedokli referenduma ceļā. Otrkārt, jāatceras arī, ka tas prasīs zināmus finansiālus līdzekļus, un tas katrā ziņā ir jāsalāgo ar pašvaldības iespējām. Skaidrs, ka nerīkos jau referendumu par katru sīkumu, bet iespēja, kā jau sacīju, ir apsveicama.
Jāpiebilst, ka līdz šim pēc pašvaldības iedzīvotāju, domes vai tās priekšsēdētāja iniciatīvas konsultatīvos nolūkos varēja organizēt publisku apspriešanu par pašvaldības administratīvās teritorijas robežu grozīšanu, kā arī pašvaldības attīstības programmu un teritorijas plānojumu, ko Varakļānu novada pašvaldība arī darīja, lai noskaidrotu viedokli, kuram no novadiem Varakļāniem pievienoties pēc administratīvi teritoriālās reformas.

Iespēja iesaistīties sabiedrībai
– Manuprāt, jo augstāka būs sabiedrības iesaiste dažādos procesos, jo var panākt leģitīmāku, kvalitatīvāku rezultātu pašvaldības darbam, – spriež Agris Lungevičs. – Noteikti ir kādi stratēģiskie jautājumi, piemēram, attīstības programma, teritorijas plānojums utt., kuros šāda referenduma iespēja vērtējama kā pozitīva. Protams, tā nevar kļūt par ikdienu. Es zinu, ka, piemēram, Šveicē pastāvīgi tiek organizēti referendumi par dažādiem jautājumiem. Pie mums nav ne tādas politiskās kultūras, ne arī tas nesīs kādu veiksmi, ne plānveidīgu attīstību. Bet par tādiem nozīmīgiem jautājumiem – noteikti. Tas vienā ziņā arī disciplinētu domi un deputātus atbildīgi pieiet procesiem un varbūt kādreiz to referendumu nerosināt, bet pašiem pieņemt atbildīgus lēmumus. Negribu teikt, ka šobrīd tā nav, bet ir reizes, kad sabiedrības viedoklis ir svarīgs. Es domāju, ka tas ir pozitīvi – lai iedzīvotāji ir aktīvi un arī paši piedalās lēmumu pieņemšanā. Tāpēc jau tā ir pašvaldība – pašu valdība, pašu pārvalde. Tā ir vēl viena iespēja izteikt savu viedokli. Arī palīdzēt domei labāk saprast pašvaldības iedzīvotāju nostāju, ko viņi domā.

25.03.2022.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px