23. jūlijā Rūjienā ir paredzēts sasaukt Vidzemes partijas dibināšanas sapulci. Viedokli, kā vērtē šādu iniciatīvu, lūdzu izteikt Madonas un Ērgļu novada domju priekšsēdētājus Andreju Ceļapīteru un Guntaru Velci.
Jāsadarbojas ar visiem
– Tai svarīgāka nozīme būs vietējā mērogā. Arī tad, ja tauta referendumā nobalsos par Saeimas atlaišanu, diez vai viena reģiona partija spēs pieteikt sarakstus visos vēlēšanu apgabalos, jo ir taču jābūt pārstāvniecībai visas valsts mērogā. Ja nu vienīgi parlamenta vēlēšanās kandidējot vienā komandā kopā ar kādu citu politisko spēku, – akcentē Andrejs Ceļapīters. – Kas ir galvenais motīvs, dibinot šādu reģiona partiju? Es domāju, ka pats svarīgākais ir mainīt uzsvarus. Esot kādā no lielajām partijām, zināmā mērā tiek pazaudēta teritoriālā dimensija, jo tās jau tiek veidotas, priekšplānā izvirzot kādu vadmotīvu – vai nu tas ir nacionālais, vai konservatīvais, vai liberālais bloks, vai arī tās tiek dibinātas pēc citām pazīmēm. Veidojot reģiona partiju, manuprāt, kā galvenais mērķis nebūtu jāizvirza kāda no šīm idejām, bet gan darboties, lai konkrēti Vidzemē, Madonā vai Gulbenē notiktu attīstība, akcentējot tieši reģionālo dimensiju. Mums, pašvaldībām, ir jāsadarbojas ar visiem Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem, nevis jāiezīmējas ar kādu no esošajiem. Ar šādu mērķi, domājot par teritoriālo attīstību, manuprāt, tad arī tiek veidota Vidzemes partija, apvienojot dažādu uzskatu, dažādu ideju, dažādu ticību cilvēkus.
Jau tā ir daudz
– Manuprāt, partiju Latvijā jau tā ir gana daudz. Par to, ka mums vajadzētu dibināt vēl vienu, es stipri šaubos. Gandrīz jau sanāk tā, kā teica vecajos laikos – kur divi latvieši, tur trīs partijas. Katrā ziņā es pašreiz negatavojos tajā stāties vai iesaistīties tās veidošanā. Mētāties kā pa viļņiem – no vienas partijas citā – neesmu radis, – uzsver Guntars Velcis. – Pie tam, lai piedalītos Ērgļu novada vēlēšanās, nav jākandidē kādas partijas, bet to var arī vēlētāju apvienības sarakstā. Grūti ir prognozēt arī Vidzemes partijas nākotni. Tā sevi kā nopietnu politisku spēku visas Latvijas mērogā varēs pieteikt tikai tad, ja apvienojas ar kādu lielu partiju. Latvija ir maza valsts ar nelielu iedzīvotāju skaitu, ar milzīgi zemu iedzīvotāju blīvumu. Veidot tādas lokālas jeb reģionālas partijas var atļauties bagātas pilsētas, bet šādā Vidzemes skrajumā un ne tik bagātajā reģionā diez vai tai būs liela nozīme. Mūsu jau tā nav daudz, un, ja vēl gribam veidot nez cik daudz partiju, labu rezultātu ir grūti sagaidīt. Taču jebkurā gadījumā es visiem vēlu labu un lai viss izdodas.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA