Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts

Redakcija

Autors • 21.11.2013.

Burtu lielums

Otrdien Ministru kabinets atbalstīja Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, kas paredz veselības pakalpojumu sniegšanu sasaisti ar nodokļu maksāšanu. Viedokli par iecerētajām izmaiņām lūdzu izteikt Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.

Virziens ir pareizs
– Katrā ziņā šis virziens ir pareizs, cits jautājums, cik mūsu valsts ir sakārtota un vai ir gatava šādām pārmaiņām. Taču reiz ir jāuzdrošinās un jāiet šajā virzienā, tā ir visā pasaulē, un kāpēc mēs lai būtu izņēmums, bet ieviest šādas izmaiņas gan nebūs viegli. Tas, es pieņemu, radīs diezgan lielu sajukumu, jo veselības aprūpe mūsu valstī jau tā ir trausla un tajā ir daudz problēmu, – uzsver Andrejs Piekalns. – Šādu modeli valdība grib ieviest, cerot, ka budžetā palielināsies līdzekļi no tiem, kas atrodas darba attiecībās, līdz ar to vairāk naudas varēs atvēlēt veselības aprūpei. Nav pamata arī lielam satraukumam, jo veselības pakalpojumus arī pēc izmaiņu stāšanās spēkā varēs saņemt visi, kas būs maksājuši nodokļus kaut vai tikai no minimālās algas, tāpat valsts plāno apdrošināt vairākas iedzīvotāju grupas, tai skaitā pensionārus, bērnus vecumā līdz 18 gadiem, studentus utt. Turklāt, ieviešot šo modeli, to, ja atklāsies kādi trūkumi, varēs pilnveidot.

Jāieinteresē maksāt nodokļus
– Veselības aprūpes uzlabošana, veselības apdrošināšana ir aktuāls un arī diezgan sāpīgs jautājums. Ja neesi apdrošināts un nav naudas, nevari saņemt arī nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus, un, pat ja nauda ir, jāstāv garā rindā. Iespējams, veselības pakalpojumu sniegšanas sasaiste ar nodokļu nomaksu šīs lietas varētu vismaz daļēji sakārtot, lai iedzīvotāji būtu ieinteresēti maksāt nodokļus un nebūtu tā, ka tiem, kas oficiāli strādā un maksā nodokļus, medicīnas pakalpojumi būtu jānodrošina tiem, kuri algu saņem aploksnē, – akcentē Andris Simtnieks.
– Jaunās sistēmas ieviešana droši vien ir pareizais ceļš, it īpaši, ja veselības aprūpes minimumu, neatliekamo palīdzību saņems visi iedzīvotāji neatkarīgi no nodokļu nomaksas. Šajā sistēmā būs iespēja iekļauties arī tiem, kas nestrādā un nemaksā nodokli, bet nav atbrīvoti no iemaksu veikšanas, – viņi varēs veikt brīvprātīgās iemaksas. Jaunais modelis, iespējams, uzlabos veselības aprūpes pieejamību, ātrāk varēs tikt pie plānveida operācijām. Tad varbūt nebūs tā, ka ārsti tās varētu veikt daudz vairāk, bet to nedara tikai tāpēc, ka beigušās kvotas.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px