Saeimā iesniegts likumprojekts, lai pašvaldību vēlēšanās varētu balsot ne tikai deklarētie LR pilsoņi un tie, kam tajā pieder īpašums, bet arī vēlētāji, kuri attiecīgajā pašvaldības administratīvajā teritorijā strādājuši vismaz pēdējos četrus mēnešus. Pēc likumprojekta autoru domām, tas palielinātu vēlētāju aktivitāti, jo tiktu atvieglota vēlēšanu procedūra un dota iespēja pilsoņiem balsot faktiskajā dzīvesvietā. Viedokli par iesniegto priekšlikumu lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču un Lubānas novada domes priekšsēdētāju Tāli Salenieku.
Doma laba, bet…
– Mani šī ideja īsti nesajūsmina. Darbavietas atrašanās vieta jau ir diezgan stiepts jēdziens un tās piederību konkrētajai pašvaldībai tik viennozīmīgi nemaz nevarēs noteikt. Ja uzņēmums, piemēram, reģistrēts Rīgā, bet darbojas arī citās pilsētās, kur tādā gadījumā varēs balsot vēlētājs – Rīgā vai tajā pašvaldībā, kur konkrētajā brīdī strādā? Katrā ziņā manī tieši šis aspekts raisa bažas, – atzīst Agris Lungevičs. – Taču pati doma palielināt vēlētāju aktivitāti, protams, ir laba. Tā ir ļoti apsveicama, tāpēc ir jāizvērtē visi veidi, kā to celt, bet es šaubos, vai šis priekšlikums ir pareizais veids. Tas drīzāk vairāk varētu radīt sajukumu, nekā dot pozitīvu rezultātu. Pirms to ieviest, rūpīgi jāizvērtē visi plusi un mīnusi. Lielā politiskā doma, kāpēc šāds variants vispār tiek virzīts, manuprāt, gan ir skaidra, – lai mainītu situāciju Rīgā, bet jādomā arī par pārējo Latviju. Turklāt tas tik viennozīmīgi varētu nedarboties.
Nav iebildumu
– Tas ir diskutabls jautājums. Taču man nekas nebūtu iebilstams, ja pašvaldību vēlēšanās varētu piedalīties arī cilvēki, kas nodarbojas ar uzņēmējdarbību attiecīgajā administratīvajā teritorijā, jo viņi ir ļoti saistīti ar pašvaldību konkrētajā vietā, – uzsver Tālis Salenieks. – Tie ir cilvēki, kas maksā nodokļus un rada darbavietas. Kāpēc gan lai viņi nevarētu piedalīties novada politiskās dzīves jomā, lemjot par nākamo domes deputātu sastāvu, ja viņi ir investējuši novada attīstībā, bet deklarētā dzīvesvieta ir citur? Lielajās pilsētās situācija varbūt ir nedaudz citāda. Katrs novads un katra apdzīvotā vieta jau atšķiras, līdz ar to varbūt ir arī grūti vienoties par vienotu pieeju vēlēšanu sistēmai visās pašvaldībās, bet es katrā ziņā neko sliktu iesniegtajā likumprojektā, kas paredz ļaut vēlētājiem balsot tajā pašvaldībā, kur strādā, nesaskatu. Šiem vēlētājiem varētu pat dot iespēju izvēlēties, kur balsot.