Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vecāku pabalsta griesti

Redakcija

Autors • 13.07.2012.

Burtu lielums

Šonedēļ valdība ir atbalstījusi vecāku pabalsta griestu dubultošanu līdz 700 latiem no nākamā gada 1. janvāra. Viedokli par paredzētajām izmaiņām, par kurām vēl būs jālemj Saeimai, kā arī ieceri palielināt „māmiņu algu" izmaksas termiņu līdz bērna pusotram gadam, lūdzu izteikt Varakļānu novada domes priekšsēdētāju Modru Vilkaušu un Ērgļu novada Jumurdas pagasta pārvaldes vadītāju Agitu Opincāni.

Ģimenes jāatbalsta
– Daudz kas ir jau iekavēts, bet, protams, katrs šāds un līdzīgs atbalsts priecē, jo ģimenēm ar bērniem tas nāk tikai par labu. Valstij ģimenes ar bērniem ir jāatbalsta visdažādākajos veidos un pēc iespējas vairāk. Valdībai būtu jāizanalizē atbalsta programmas ģimenēm ar bērniem, kas Latvijas vēsturē ir jau bijušas, un jāpaņem labākais: jauns ritenis jau nav jāizgudro, – uzskata Modra Vilkauša. – „Māmiņu algu" griestu atcelšana lauku reģionos gan nav pats aktuālākais. Svarīgāk būtu pārskatīt pabalstu sistēmu kopumā, tai skaitā palielinot mēneša pabalstu vecākiem. Astoņi lati taču ir ļoti maza summa. Laukos „māmiņu algu" griestu saņēmēju jau tagad, kad tie ir 350 lati, ir maz, reti kurš tos saņem, kur nu vēl 700 latu. Jāseko, lai aprēķinātās „māmiņu algas" būtu pamatotas, un droši vien, tās aprēķinot, būtu jāņem ilgāks periods. Laukos būtu arī ļoti svarīgi, lai „māmiņu algu" maksātu līdz bērna pusotram gadam, kad mazulis var apmeklēt bērnudārzu. Lielākā problēma jau ir laiks no gada līdz pusotram gadam, kad daļa māmiņu finansiālu apsvērumu dēļ grib strādāt, bet nav, kur atstāt bērnu. Pie mums, Varakļānos, bērnus bērnudārzā nepieciešamības gadījumā paņem arī kādu mēnesi agrāk, bet tas problēmu kopumā neatrisina.

Ir jāmaksā
– Tas ir atbalstāms lēmums. Ja māmiņa ir cītīgi strādājusi un nodokļus valstij maksājusi, tad arī bērna kopšanas laikā ir pelnījusi, lai viņai tiktu maksāta atbilstoša alga. Turklāt būtu ļoti labi, ja valdībai un Saeimai izdotos vienoties par māmiņu algu izmaksu termiņa pagarināšanu līdz pusotram gadam. Tad vecāki pilnvērtīgāk varētu nodarboties ar bērnu audzināšanu un pēc darba uzsākšanas nebūtu jādomā, kam uzticēt bērniņu no gada līdz pusotra gada vecumam, jo bērnudārzos parasti jau no gada vecuma vēl neuzņem, – uzsver Agita Opincāne. – Tas, ja „māmiņu algu" maksātu līdz pusotram gadam, būtu jau liels solis vecāku atbalsta virzienā. Arī Jumurdas pagastā māmiņas izmanto iespēju sūtīt bērnus bērnudārzā, citādāk ir grūti atgriezties darba apritē, bet zaudēt darbu, ja tāds ir, negrib neviens. Visiem, kas vēlas, bērnudārzs pie mums tiek arī nodrošināts. Ērgļos tas ir liels, un vietu pietiek visiem bērniem. Tādu garu rindu kā Rīgā lauku reģionos nav.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px