Vakarrīt Saeimas Zaļo un Zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis paziņoja, ka, ja pašreizējais Valsts prezidents Andris Bērziņš nolems kandidēt uz otro pilnvaru termiņu, Zemnieku savienība atbalstīs viņa pārvēlēšanu. Viedokli, vai Andrim Bērziņam būtu jādod iespēja šos pienākumus veikt vēl vienu termiņu, lūdzu izteikt Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aigaru Šķēlu un Madonas novada domes priekšsēdētāju Andreju Ceļapīteru.
Spilgtu politiķu nav daudz
– Mans personīgais viedoklis – neko sliktu viņš nav izdarījis, un es pašreizējā prezidenta darbu vērtēju nedaudz labāk nekā Valda Zatlera, neraugoties uz to, ka viņam runas dotības varbūt nav tādas, kādas mums gribētos. Turklāt viņš ir izteicis un tautā palaidis arī dažas labas un prātīgas idejas. Viss jau nāk ar pieredzi, –
atzīst Aigars Šķēls. – Un mums nemaz nav tik daudz to spilgto politiķu, kurus virzīt valsts augstākajiem amatiem. Ir jau arī bēdīga pieredze, kad, meklējot spilgtākas kandidatūras, tiekam ne pie tā, ko bijām vēlējušies. Manuprāt, pirmie četri gadi lielajā starptautiskajā politiskajā arēnā paiet, kamēr politiķi cits citu labāk iepazīst un izveidojas priekšstats citam par citu. Pieļauju, ka Andris Bērziņš savu īsto varēšanu prezidenta amatā vairāk varētu parādīt otrajā termiņā.
Simpatizē nosvērtība
– Kāpēc gan ne? Vēl jo vairāk tāpēc, ka droši vien uz šo amatu pretendēs arī citas kandidatūras, būs konkurence un Andris Bērziņš nebūs vienīgais, ko partijas virzīs šim amatam. Bet es jau vienmēr esmu iestājies par stabilitāti un pārmantojamību. Pirmais periods vai termiņš jebkurā valsts pārvaldē ir zināms nogrieznis, kad uzkrāj pieredzi un apjēdz, kas un kā darāms. Savukārt otrajā nogrieznī jau var strādāt daudz drošāk, orientējoties uz konkrētu rezultātu, – uzskata Andrejs Ceļapīters. – Man simpatizē pašreizējā prezidenta nosvērtība, viņa nostāja, kas dažkārt varbūt disonē ar vispārpieņemtajiem stereotipiem. Domāju, ka nākamo prezidentu vēlēs Saeima, jo līdz vasarai jau nav iespējams mainīt noteikto kārtību tik svarīgā jautājumā. Diskutējot par tautas vēlētu prezidentu, ir jāizrunā jautājums par pilnvaru kopumu un sadalījumu varas centros – starp Saeimu, Valsts prezidentu un Ministru kabinetu. Nevar būt tautas vēlēts prezidents ar esošo pilnvaru un instrumentu kopumu, tām noteikti ir jābūt plašākām. Bet tas nav tuvākās prezidentūras jautājums, un tas pusgadā nav izdarāms.