Valsts prezidents A. Bērziņš rosina izmaiņas, kas ļautu premjeram brīvi izvēlēties un atlaist ministrus bez parlamenta akcepta. Viedokli par iecerēto reformu lūdzu izteikt Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāju Ināru Mālnieci un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.
Ideja laba
– Ideja ir laba, tikai Ministru prezidentu jau tāpat apstiprinās Saeima, bet tas nozīmē, ka tomēr nevarēs iztikt bez politisko aizkulišu spēlēm. Vienīgi tad premjeram būs lielākas iespējas izvēlēties profesionāļus. Par to, ka tas netiek darīts, visu laiku jau tiek nemitīgi pārmests, bet, pastāvot līdzšinējai valdības apstiprināšanas kārtībai, tas nemaz nebija iespējams. Ministru amatos tika ielikti partiju „ieliktnīši", kuri, pēc partiju ieskatiem, der gan vienā, gan arī citā, pie tam bieži vien ar pretēju jomu saistītajā ministra postenī, – atzīst Ināra Mālniece.
– Valsts prezidenta doma ir pareiza, bet prezidentam, ņemot vērā viņam atvēlēto zināmā mērā dekoratīvo funkciju, jau ir pienākums izteikt arī šādus derīgus priekšlikumus. Vai to izdosies īstenot mūsu netīrajā politikas „pīļu dīķī", tik ļoti mazā valstiņā, kur pa šiem gadiem mūsu politiķi ir savstarpēji sasaistījušies visādām koruptīvām, korporatīvām un citām saitēm, ir liels jautājums. Nav taču izslēgts, ka, mainot valdības izveidošanas kārtību, aizkulišu spēles attiecībā uz visiem ministriem tiks izspēlētas jau pirms Ministru prezidenta apstiprināšanas.
Bez partiju atbalsta neiztiks
– No vienas puses, it kā jau nav slikti, ka potenciālo ministra amata kandidātu izvērtē vairāk cilvēku, bet, no otras puses, pie mums diemžēl ir tā, ka ministru amatos partijas virza savus cilvēkus un notiek liela politiska tirgošanās, – uzsver Andris Simtnieks.
– Turklāt, lai valdība veiksmīgi strādātu, tai tāpat būs vajadzīgs parlamenta vairākuma atbalsts un izmaiņu gadījumā visās neveiksmēs varēs vainot vienu pašu premjeru, jo tas nebūs izvēlējies pareizos ministrus. Diemžēl parlamentā ir kļuvis jau par tradīciju, ka opozīcija neveicina valdības darbu, tā ļoti reti atbalsta valdības priekšlikumus un strādā ar tādu nostāju, ka, jo valdībai veicas sliktāk, jo labāk – lai tikai vēlētāji varētu redzēt, ka valdošā koalīcija nekam neder. Diemžēl partiju vidū nav tādas kopdarbības, lai valsti patiešām izvestu no krīzes. Arī šo priekšlikumu nevarēs īstenot bez partiju atbalsta. Taču pēc būtības Valsts prezidenta priekšlikums ir pareizs. Tas dotu iespēju premjeram izveidot komandu no profesionāļiem, zinošiem speciālistiem. Varbūt tad ministri nemainītos pēc katras šūpošanās valdošajā koalīcijā.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA