Izskatās, ka pēc vairāk nekā 10 gadu pārtraukuma valdību atkal varētu vadīt Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) izvirzītais premjera amata kandidāts. Viedokli par Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa lēmumu valdības veidošanu uzticēt Mārim Kučinskim lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu un Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču.
Izvēle nav slikta
– Man tā „Vienotības" spēlēšanās arī bija jau apnikusi. Tas nekas, ka pats esmu šajā partijā, bet es vienmēr saku to, ko domāju. Solvitai Āboltiņai tomēr vajadzēja saprast, ka viņu neviens vairs lāgā negrib, un bija jāļauj jaunās valdības veidošanu uzņemties kādam citam no „Vienotības". Es piekrītu tam viedoklim, ka viņa izdarīja spiedienu gan uz finanšu ministru Jāni Reiru, gan Valmieras mēru Jāni Baiku, lai tie atteiktos no Valsts prezidenta aicinājuma veidot valdību, – atzīst Vilnis Špats. – Savukārt Māri Kučinski es atceros, kad viņš veica reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra pienākumus. Viņš bija ļoti sakarīgs ministrs. Tas gan vēl bija Tautas partijas valdīšanas laikā, bet viņš vadījās pēc loģikas un veselā saprāta, atbalstīja pašvaldības. Šai ziņā tagad viņš gan ir nedaudz mainījies, jo, strādājot Lielo pilsētu asociācijā, viņa viedoklis un retorika vairāk bija par labu lielajām pašvaldībām, bet pret pārējām vairs nebija tik pozitīvs. Taču Māris Kučinskis ir cilvēks, kurš pārdomā savus vārdus un, es ceru, arī lēmumus, jācer, ka viņš neatbalstīs dažādas pārsteidzīgas reformas. Katrā ziņā Valsts prezidenta izvēle, manuprāt, nav slikta.
Galvenais ir strādāt valdībā
– Manuprāt, nominētais premjera amata kandidāts ir tāds, kurš var tikt galā ar šo darbu un izaicinājumu. Mārim Kučinskim ir gan pieredze, gan kontakti, gan laba komunikācija ar pašvaldībām, tāpat politiskā pieredze ir pietiekami liela. Taču ļoti svarīga nozīme būs tam, kuras partijas veidos nākamo valdību, un tas būs izšķirošais, – uzsver Agris Lungevičs. – Grūti gan prognozēt, vai viņš gūs arī „Vienotības" atbalstu, jo tā pati nezina, kā būtu labāk rīkoties, līdzīgi, kā viņi to nezināja pēc Straujumas valdības krišanas, un savas neizlēmības dēļ šobrīd arī zaudē Ministru prezidenta amatu. Es esmu par to, lai nākamo valdību veidotu līdzšinējā koalīcija, tas būtu optimālākais risinājums. Tas, ka jauno valdību, iespējams, vadīs ZZS pārstāvis, priecē, bet es daudz augstāk vērtēju pašu iespēju strādāt valdībā, kad vairs nav tik izšķirīgi, vai konkrētam politiskajam spēkam tiek premjera amats vai tiek uzticēti citi ministru posteņi. Galvenais ir strādāt valdībā.