Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Vai un kāpēc pārgriezt pulksteni.

Redakcija

Autors • 28.03.2008.

Burtu lielums

Naktī no šīs sestdienas uz svētdienu (pulksten 3) visā Latvijā notiks pāreja uz vasaras laiku, kad pulksteņa rādītāji tiks pagriezti vienu stundu uz priekšu. Viedokli, vai tiešām nepieciešams divreiz gadā grozīt pulksteņa rādītājus, lai pārietu uz ziemas vai vasaras laiku, lūdzu izteikt Madonas rajona padomes priekšsēdētāja vietnieku, Kalsnavas pašvaldības vadītāju Vitautu Bartušauski un Varakļānu pilsētas domes priekšsēdētāju Māri Justu.

Jādzīvo pēc dabas gribas

– Šis jautājums tiek aktualizēts katru gadu, kad pulksteņa rādītāji tiek pagriezti vienu stundu uz priekšu vai atpakaļ. Manas domas nav mainījušās. Es uzskatu, ka visiem jādzīvo pēc Dieva gribas, pēc dabas gribas, nevis kaut kādām mūsu iedomām. Ir laika joslas, kāpēc tās būtu jāmaina? Protams, pieejai šai ziņā vajadzētu būt vienotai visām valstīm, – uzskata Vitauts Bartušauskis. – Lai nebūtu tā, ka, piemēram, Baltijas valstīs nenotiek pāreja uz ziemas vai vasaras laiku, bet Vācijā vai kādā citā valstī pulksteņa rādītāji tomēr tiek pagriezti stundu uz priekšu vai atpakaļ. Mani pašu šāda pulksteņa grozīšana īpaši neietekmē, jo, ja esi kārtīgi nostrādājies, tad aizmigt un arī piecelties stundu agrāk nav nekāda problēma. Bet, ja salīdzina pāreju uz ziemas un vasaras laiku, grūtāk tomēr pierast pie ziemas laika – gan vakara cēliens tumšāks, gan no rīta pamosties pēc saules, nevis pēc pulksteņa, kas rāda, ka celties vēl ir it kā par agru.

Labāk lai ir vasaras laiks

– Šaubos, vai Latvijas valsts viena pati šai ziņā var kaut ko mainīt un, piemēram, atteikties no pārejas uz ziemas laiku, bet, manā skatījumā, labākais variants ir vasaras laika ieviešana, atsakoties no pulksteņa rādītāju grozīšanas divreiz gadā. Par to jau tiek diskutēts, bet acīmredzot tas nav tik vienkārši izdarāms. Kaut gan arī tas ir skaidrs, ka šāda pulksteņa grozīšana nekādus lielos ekonomiskos ieguvumus nedod, – uzsver Māris Justs. – Drīzāk notiek pretējais – daļa sabiedrības izjūt diskomfortu, kamēr pierod pie pārmaiņām, ko rada pāreja uz vasaras vai ziemas laiku. Arī man kāds laiciņš paiet, kamēr aprodu ar izmaiņām. Bet, protams, jo tuvāk vasara, jo aktīvāks paliek cilvēks, līdz ar to piecelšanās stundu agrāk no rītiem nāk tikai par labu. Es esmu par to, lai tad, kad varbūt tomēr tiks pieņemts lēmums vairs pulksteņa rādītājus negrozīt, Eiropas valstis paliktu pie vasaras laika. Nav taču noslēpums, ka tumšie rudens un ziemas vakari vairāk velk uz depresiju. Taču, kamēr šādas vienošanās Eiropas Savienības dalībvalstu vidū nav, Latvijai nekas cits neatliek, kā ievērot šo direktīvu.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px