Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Vai streiks var izmainīt situāciju?

BAIBA MIGLONE

Autors • 27.04.2023.

Burtu lielums

Šonedēļ no pirmdienas līdz trešdienai norisinājās triju dienu pedagogu streiks, kas pirmdien aizsākās ar protesta gājienu Rīgā, kurā piedalījās vairāki tūkstoši pedagogu, kuriem pievienojās arī mediķi. Tas piesaistīja lielu sabiedrības uzmanību. — Kā vērtējat šo pedagogu iniciatīvu, un vai šis streiks kaut kādā veidā izmainīja situāciju? — vakar vaicāju Varakļānu novada domes priekšsēdētājam Mārim Justam un Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam.

Par sevi ir jāatgādina

– Katrā ziņā diezgan bēdīgi, ja šādā veidā Latvijā kaut kas ir jāpierāda un jāpieprasa. Bet droši vien kaut kad par sevi ir jāatgādina, un pedagogi to dara aktīvi, – pauž Māris Justs.
– Taču katrā ziņā es uzskatu, ka gan mūsu novada, gan reģiona robežās pedagogi nav viszemāk atalgotā profesija.
Runājot par streiku, manā uzskatā skolotāji cīnījās ne tikai par savu atalgojumu, bet kopumā akcentēja uzmanību uz daudzu nozaru zemo atalgojumu, kas diemžēl tā ir. Pedagogi ar plašo protesta akciju un triju dienu streiku tomēr vērsa valdības uzmanību un lika tai rīkoties izlēmīgāk.

Tā ir normāla prakse

– Kopumā es uzskatu, ka tā ir normāla prakse demokrātiskā valstī, kad iedzīvotāji vai kādas noteiktas profesijas pārstāvji izsaka savu viedokli. Mūsu valstī tādā ziņā pedagogi izceļas, jo tā ir viena no retajām profesijām, kura tā stipri iestājas par savām tiesībām. Kā mēs redzam, Rietumeiropā daudz vairāk ikdienā ir šāda veida protestu, piketu un sava viedokļa paušanas. Tā ir neatņemama politikas sastāvdaļa. Latvijā pedagogi ir īpaši aktīvi, tāpēc viņu aktivitātes sabiedrība ne vienmēr uztver pozitīvi – sak', nu ko viņi tik daudz protestē un pieprasa, vai tad citiem nevajag. Taču viņi nenoliedzami diezgan droši pauž savu pozīciju, – spriež Agris Lungevičs un piebilst: – Šajā konkrētajā situācijā man gan liekas, ka valdība lielu daļu no tām prasībām, ko bija izvirzījuši pedagogi, jau bija izpildījusi. Varbūt tāpēc protesta apjoms šķita lielāks, nekā šobrīd prasītos. Bet tas droši vien jāprasa pašiem pedagogiem, jo es visās niansēs neesmu iedziļinājies. Cik zinu, valdība izlēma par solīto, bet kopumā es uzskatu, ka tas ir normāli, ja aktīvi pauž savu viedokli. Ļoti bieži diemžēl tikai tā var kaut ko panākt.

28.04.2023.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px