Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Vai Saeimai izdosies pielikt punktu Varakļānu jautājumā?

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 23.05.2024.

Burtu lielums

Vakar Saeima sāka skatīt grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, kas paredz Varakļānu novadu apvienot ar Madonas novadu, bet parlamentāriešu vidū joprojām nav vienprātības. Izskan arī priekšlikumi par vairāku citu novadu sadalīšanu „vecajās robežās”. Viedokli, vai Saeimai izdosies pielikt punktu Varakļānu jautājumā un vai atbalsta plašākas teritoriālās pārmaiņas Latvijas novadu kartē, lūdzu izteikt Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājam Vilnim Špatam.

Jāveido divu līmeņu pašvaldības

– Mans viedoklis par administratīvi teritoriālo reformu vienmēr ir bijis savādāks, bet attiecībā uz Varak-
ļāniem – uzskatu, ka tiem būtu jāpaliek pašiem par sevi. Kāds būs iznākums Saeimā, grūti prognozēt, jo precīzi nav zināms spēku samērs un arī noskaņojums deputātu vidū. Taču Varakļāni kā patstāvīga pašvaldība ir spējīgi pastāvēt, līdzīgi, kā to varētu arī Cesvaine. Ir tikai jādod zaļā gaisma Varakļāniem, jo tur viss notiek un tie ļoti labi attīstās, – atzīst Vilnis Špats. – Ja netiktu veikta reforma, arī mēs turpinātu darboties kā patstāvīgs novads. Labi, būtu daudz vai maz naudas, bet tad varētu teikt, ka paši nemāk dzīvot. Taču noteicēji savā teritorijā būtu mēs paši, mums būtu sava teikšana, savi līdzekļi, un arī tā attieksme vienam pret otru – bišķīt savādāka. Es nesaku, ka tagad ir slikti, bet no pašvaldības darbiniekiem reizēm tomēr jau dažādi izskan, ka centra darbinieks ir viens, bet tas, kas strādā perifērijā, – cits.
Taču es neuzskatu par pareizu, ka Latvija tagad sāktu dalīties daudzās daļās un tā haotiski atkal tiktu plosīta, kad katrs cīnās par sevi, jo tas arī nekur neder. Nevajadzētu atpakaļ iet to ceļu, kas reiz bija, bet būtu jāmeklē cits risinājums. Diemžēl par to nerunā. Acīmredzot viņi Rīgā nav ieinteresēti un pat nedaudz baidās no tā spēku samēra, kas var izveidoties laukos, tāpēc nīcina tos laukus, lai viņiem Rīgā netraucētu darīt to, ko grib. Manuprāt, kā to esmu daudzkārt teicis, būtu jāievieš divu līmeņu pašvaldības. Pirmo līmeni veidotu pilsētas un pagasti, bet otro līmeni – rajons vai novads. Uzskatu, ka Cesvaine varētu būt patstāvīga pašvaldība Madonas novadā, jo ir funkcijas, kuras pagasts vai maza pilsēta var veikt tikai kopā, sadarbojoties ar kādu citu teritoriju, kā mēs, starp citu, to darījām arī iepriekš. Taču ir funkcijas, kuras, protams, nevajag apvienot, bet tas būtu jāskatās un jāizvērtē.

24.05.2024.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px