Saeima 2. lasījumam nolēmusi virzīt priekšlikumu Labklājības ministrijai pensiju 2. līmeni izveidot kā mantojamu privātīpašumu valsts pensijas uzkrājuma periodā. Viedokli, vai pensiju 2. līmeni vajadzētu padarīt par mantojamu un vai tas veicinātu cilvēku individuālo līdzdalību pensiju uzkrājumu veidošanā un mazinātu „aplokšņu algas", lūdzu izteikt Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu un Madonas novada domes sociālo un veselības jautājumu komitejas priekšsēdētāju Andri Sakni.
Vairos uzticību
– Padarot pensiju 2. līmeni par mantojamu, tas varētu palielināt iedzīvotājos interesi par veiktajām sociālajām iemaksām un, iespējams, arī prasīgumu pret saviem darba devējiem, lai alga tiktu maksāta oficiāli un nomaksāti arī visi nodokļi, tai skaitā gan pensiju 1., gan 2. līmenī, – atzīmēja Andrejs Piekalns. – Protams, pirms Saeima pieņem lēmumu pensiju 2. līmeni izveidot kā mantojamu privātīpašumu valsts pensijas uzkrājuma periodā, ir jāizvērtē tā ietekme uz valsts sociālo budžetu. Taču iedzīvotāji, zinot, ka 2. līmeņa pensijas uzkrājums būs mantojams, sociālās apdrošināšanas iemaksas sāktu uzskatīt par savu nopelnīto naudu, nevis tikai sociālo nodokli. Tas vairotu uzticību, ka uzkrātais 2. līmeņa pensijas pamatkapitāls nekur nepazudīs un jebkurā gadījumā valstij uzņemtās saistības būs jāpilda.
Uz to būtu jāiet
– Pensiju 2. līmeni noteikti vajadzētu padarīt par mantojamu, kā tas ir jau citās valstīs. Dažviet šo uzkrājumu neatkarīgi no tā, vai tie ir trīs, pieci, desmit vai vairāk tūkstošu, aizejot pensijā, var saņemt uzreiz. Latvijā šāda iespēja vismaz pagaidām nepastāv, bet uz to būtu jāiet. Tad katrs, veicot sociālās iemaksas no katras aldziņas, justos drošāk, ka tās nenonāks valsts „kopējā katlā" un nekur nepazudīs. Pat tad, ja arī kas notiek, tās saņems mantinieki, – uzsver Andris Sakne. – Pensionāri Latvijā, aizejot pensijā, tagad vismaz var izvēlēties slēgt līgumu par pensiju 2. līmeņa uzkrājumu iemaksu izvēlētajā apdrošināšanas kompānijā, kad tas tiek mantots un pirmajos piecos gados tiek izmaksāta lielākā daļa, tad tā samazinās un pēc tam, ņemot vērā uzkrājuma atlikušo daļu, tiek noteikta neliela summa, kas tiek maksāta līdz mūža beigām. Reāli domājošam cilvēkam jau būtu pašam jāseko, vai darba devējs veic sociālās iemaksas, kāds ir uzkrājums pensijas 1. līmenī un prognozējamais pensijas apmērs, tāpat jāvērtē, kur izdevīgāk ieguldīt pensijas 2. līmeņa uzkrājumu.
1.12.2017.