Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Vai jānosaka obligāta vidējās izglītības iegūšana

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 23.11.2017.

Burtu lielums

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija vēl līdz šā gada beigām varētu iesniegt parlamentā likumprojektu, kas paredzētu noteikt vidējo izglītību par obligātu. Viedokli, vai būtu jānosaka obligāta vidējās izglītības iegūšana, lūdzu izteikt Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Dzenovski un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.

Svarīgāk iegūt profesiju

– Tas nu gan nav jādara. Uzsvars ir jāliek uz profesionālo izglītību. Manuprāt, tas ir galīgi garām, ka valstī tiek slēgtas profesionālās skolas, kurās jaunieši pēc pamatskolas var apgūt arodu. Lai mācītos vidusskolā, ir jābūt vēlmei un nekādā gadījumā tas nav jāpadara par obligātu pienākumu. Vidējā izglītība bez profesijas, ja tālāk nestudē augstskolā, negarantē darbu. Pat augstākā izglītība, ja nav profesijas un praktiskās darba pieredzes, bieži vien neko nedod, – uzskata Andris Dzenovskis. – Jau tagad ir jaunieši, kuri vidusskolu dienas plūsmā beidz 18 vai 19 gados, kaut pašiem ir jau bērni. Viņiem svarīgāk būtu iegūt profesiju, nevis atestātu par vidējo izglītību. Tagad daļa jau negrib mācīties pat 9. klasē, kur nu vēl vidusskolas klasēs. To esmu teicis ne reizi vien un teikšu arī turpmāk, ka vienlaikus ar vidējo izglītību ir jāiegūst arī profesija – šoferis, celtnieks, grāmatvedis, pavārs, konditors vai kāda cita, it īpaši, ja, mācoties vidusskolas klasēs, tiek izveidota ģimene un ir jau piedzimuši bērni.

Vajag darba darītājus

– Svarīgāk jau būtu Latvijas izglītības sistēmu tuvināt profesionālai ievirzei. Atceros, kā savulaik vidusskolā Cesvainē varēja iegūt autokravas mašīnas autovadītāja apliecību. Domāju, ka tie jaunieši, kas to ieguva, bija ļoti priecīgi, jo tas pavēra darba iespējas. Tāpat tehnikumos papildus izvēlētajai profesijai varēja iegūt arī traktorista, motociklista tiesības utt., kas dzīvē ļoti noderēja, – uzsver Andris Simtnieks. – Vidusskolu beidzējiem jau būtu jāstudē augstskolās. Katrā ziņā pēc vidusskolas doties uz profesionālo skolu ir diezgan muļķīgi, tas būtu jādara pēc pamatskolas beigšanas. Protams, var izvirzīt mērķi, lai mums būtu gudra, izglītota tauta, bet patlaban jau ļoti vajag labus darba darītājus, kā, piemēram, elektriķus. Tāpat svarīgi, lai būtu nodarbināti arī tie palaidņi, kas pat pamatskolā vairs īsti negrib mācīties. Manuprāt, profesionālās izglītības skolās tomēr ir lielāka stingrība un, iespējams, arī paši jaunieši ir vairāk ieinteresēti apgūt konkrētu profesiju, nekā vidusskolā mācīties fiziku, ķīmiju vai iegūt citas zināšanas, paaugstinot savu intelekta līmeni.

24.11.2017.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px