Šajā otrdienā Saūda Arābijas pilsētā Džidā norisinājās Ukrainas un ASV pārstāvju tikšanās, kuras mērķis saprast, vai ir iespējams vienoties par Krievijas uzsāktā pilna mēroga kara Ukrainā izbeigšanu. Tikšanās bija svarīgs solis, lai mazinātu spriedzi un atjaunotu savstarpējo uzticēšanos pēc nesenajiem sarežģītajiem dialogiem Ovālajā kabinetā Baltajā namā. Kopīgajā paziņojumā pēc sarunām teikts, ka Kijiva ir gatava pieņemt ASV priekšlikumu nekavējoties ieviest pagaidu 30 dienu pamieru, ko var pagarināt, pusēm savstarpēji vienojoties, un ko var pieņemt un vienlaikus īstenot Krievija. Tiek prognozēts, ka nākamnedēļ varētu sākt runāt par iespējamā pamiera detaļām. — Vai, jūsuprāt, izdosies pamieru noslēgt, un kādas ir jūsu personiskās izjūtas? — vakar vaicāju Varakļānu novada domes priekšsēdētājam Mārim Justam un Ļaudonas un Kalsnavas pagasta pārvalžu vadītājam Artūram Portnovam.
Neesmu ļoti liels optimists
– Es personiski sliecos domāt, ka sliktāk būt nevar, bet grūti teikt. Ļoti liels optimists es neesmu, – atzīst Māris Justs. – Man liekas, ka sarunas būs smagas, un tas viss sarunu veids vairāk velk uz šantāžu. Vismaz pagaidām par to liecina dzirdētie izteikumi un tas, ka Krievija ieņem nogaidošo lomu.
Katrā ziņā par demokrātiskām es šādas sarunas neuzskatu. Protams, no sirds gribētos, lai šis asiņainais karš Ukrainā reiz beidzas. Bet no otras puses – ar kādiem noteikumiem? Jā, „bumba ir Krievijas" pusē, bet mēs gaidām pēc iespējas labāku risinājumu. Diemžēl tāda ir tā politika, un mēs visus sīkumus, pat lielāko daļu no detaļām nezinām un arī neuzzināsim.
Manuprāt, tas ir iepriekš iestudēts
– Skatoties uz visu, kā notiek pasaulē, man ir liela pārliecība, ka tiek spēlēts iestudēts teātris, kurā ir izdomāts, kā kuram jāuzvedas, lai šos procesus ietekmētu sev labvēlīgā virzienā, – spriež Artūrs Portnovs. – Jo es domāju, ka tik briesmīgi uzvesties, kā tas notika Baltajā namā pret prezidentu Zelenski, 21. gadsimtā varētu tikai zvēri, ne cilvēki. Manuprāt, neviens nav tik dziļi atkritis atpakaļ pagātnē. Līdz ar to esmu pilnīgi pārliecināts, ka miljardu biznesā, kāds šobrīd valda pasaulē, nav nejaušību, un šis ir sīki un smalki, kā jau teicu, iestudēts teātris. Izvēlēti un atlasīti labākie aktieri, kuri ir pietiekami apmācīti, lai to nospēlētu. Un mēs esam tikai skatītāji. Arī pasaules un tajā skaitā Latvijas reakcija ir iepriekš plānota, un viss tajā virzienā arī virzās. Bet pamiers noteikti būs. Tas visiem ir skaidrs. Tikai, kad tas būs? Arī Krievija darbojas tikpat plānoti. Vai tas būs tuvākajā laikā? Grūti pateikt.
14.03.2025.