Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Tiesības atlaist saemu

Redakcija

Autors • 09.08.2008.

Burtu lielums

Šotrešdien Valsts prezidents Valdis Zatlers sasauca Saeimas ārkārtas sēdi un aicināja parlamentu steidzami lemt par iedzīvotāju tiesībām ierosināt Saeimas atlaišanu. Viedokli, vai šādas tiesības tautai būtu jādod, lūdzu izteikt Ošupes un Mētrienas pašvaldību vadītājus Aldu Jansoni un Ilmāru Gruduli.

Kas mainīsies?

– 9. Saeimu paši vien esam ievēlējuši. Es nezinu, kas būtiski mainīsies, ja gadu pirms pilnvaru beigām tauta to atsauks un tiks izveidota jauna valdība. Iespējams, tas tikai radīs lielāku haosu. Ņemot vērā ekonomisko krīzi valstī, domāju, tas nebūtu pareizākais gājiens, jo savs laiks vajadzīgs, kamēr jaunie sapratīs, kas jādara, un apgūs nepieciešamās darba iemaņas. To naudu, kas tika atvēlēta divu referenduma sarīkošanai augustā, varbūt tomēr varēja izmantot lietderīgāk, – uzskata Alda Jansone. – Tad jau drīzāk vajadzētu sarīkot tautas nobalsošanu par izmaiņām vēlēšanu sistēmā, kas dotu iespēju balsot par konkrētiem cilvēkiem, kas grib redzēt Latvijas izaugsmi, sakārtot ekonomiku, samazināt ierēdņu skaitu augstākajos varas gaiteņos. Kāda jēga balsot par partijām, ja tās visas ir vienādas? Kas iegūst varu, tai arī ir teikšana. Un ne jau partijas biedriem pieder noteicošais vārds. Toni tāpat nosaka atsevišķi cilvēki un partiju līderi.

Lieka naudas tērēšana

– Man šķiet, tā tomēr bija lieka naudas tērēšana. Es neatzīstu arī tādu aģitāciju, kāda tika izvērsta pirms tautas nobalsošanas, kad atbalstīt Satversmes grozījumus aicināja personas, kas savulaik pašas netika ievēlētas par prezidentu vai citos augstos amatos jeb staigātāji no vienas partijas un otru. Tik masveidīga aģitācija, ieskaitot J. Dombura raidījumu pirmspēdējā dienā, man nav pieņemama. Iespējams, tas daudzus pat atturēja piedalīties referendumā, – uzsver Ilmārs Grudulis. – Lai referendumu varētu uzskatīt par notikušu, tomēr pietrūka vairāk nekā 100 000 balsu. Un tas nav maz. Arī visu valdību un Saeimu saukt par blēžiem nevajadzētu – nu nav visi tādi! Aizrunājās jau tik tālu, ka R. Paulu un I. Kalniņu sāka dēvēt par nodevējiem. Kamēr A. Štokenbergs un A. Pabriks paši bija valdībā, viņi „dziedāja citu dziesmu". Dzirdēju, kā pa radio Māra Zālīte izteicās, ka Saeimā neesot neviena atbilstoša deputāta, bet arī viņa ir ļoti populārs cilvēks. Un, ja pašu ievēlētu, vai tad viņa būtu tā īstā? Manā skatījumā, būtu jāizstrādā tāda vēlēšanu sistēma, lai vēlētāji varētu atsaukt nestrādājošos deputātus. Savukārt ļoti patika „Starā" publicētais G. Tarvida viedoklis par pārprasto demokrātiju. Tāpat E. Kazakeviča, kas analizēja argumentus no abām pusēm.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px