Varakļānu novada domes deputāti ir pieņēmuši lēmumu, sākot no nākamā mācību gada, 9.-12. klašu skolēniem par labām sekmēm piešķirt ikmēneša stipendijas, kā arī vienreizējas stipendijas par nozīmīgiem panākumiem novada, reģiona vai valsts mērogā. Viedokli par iespējām ieviest šādu pieredzi arī Madonas novadā lūdzu izteikt Madonas novada domes deputāti, Lubānas vidusskolas direktori Ivetu Peilāni un Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāju Solvitu Seržāni.
Risinājums interesants
– Daļēji šāda pieeja šogad tiks realizēta arī Madonas novadā, jo ir mainījies nolikums un jau maijā olimpiāžu uzvarētāju pasākumā būs prēmēšana. Tā būs pirmo reizi, un savā ziņā šī pieredze tiek pārņemta no Lubānas, jo pie mums olimpiāžu uzvarētāji naudas prēmijas saņēma arī iepriekšējos gados, – uzsver Iveta Peilāne. – Semestra stipendijas Varakļānos, ņemot vērā iepriekšējā semestra vidējo atzīmi un attiecīgi tās diferencējot, gan ir jaunums. Risinājums ir interesants, droši vien katra skola cīnās par to, lai piesaistītu skolēnus, un savā veidā tas tiek pielīdzināts profesionālās izglītības iestādēm, kur arī tiek maksātas stipendijas. Arī mums Lubānas vidusskolā ir problēmas nodrošināt skolēnus 10. klasē. Tas droši vien būtu kā burkāns un kādam no bērniem pat būtisks atslogojums mēnesī saņemt kaut vai 20 eiro. Es atbalstītu šādu priekšlikumu, bet tai pašā laikā saprotu, ka tik lielā novadā kā Madonas pašvaldībai nebūs pa spēkam piešķirt šādu finansējumu.
Par to var diskutēt
– Šai iniciatīvai, kā saka, ir medaļas divas puses. Es teikšu tā, ka principā katram būtu jāmācās, cik vien labi var, arī bez ikmēneša prēmijām. Turklāt attiecībā uz olimpiāžu uzvarētājiem arī mēs šajā gadā ieviesīsim šādu praksi – pasniegt naudas balvas, pie tam ne tikai pašiem skolēniem, bet arī viņu skolotājiem, – atzīmē Solvita Seržāne. – Neliela pašvaldība, ņemot vērā izglītojamo skaitu, jau var prēmēt savus labākos skolēnus. Arī Madonas novadā pēc pirmās reformas 2009. gadā par to bija diskusija, jo bija pagasti, kas tās piešķīra. Ja ir viena skola, tad finansiāli var to atļauties, bet, ja skolēnu skaits ir tūkstošos, tad tas ir problemātiski. Manā skatījumā, daudz svarīgāk ir finanšu līdzekļus ieguldīt apmācību procesā vai kādu jaunu papildu prasmju nodrošināšanā, kā, piemēram, Madonā skolu jauniešu autovadītāju apmācībā vai kādās citās aktivitātēs jeb tas ir stāsts par to, ka iedod makšķeri, nevis zivi. Protams, par to var diskutēt, bet šaubos, vai šobrīd Madonas novada vidusskolās ir iespējams ieviest šādas ikmēneša stipendijas.
22.04.2022.