Otrdien Ministru kabinets, pildot šā gada sākumā apstiprināto pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku laikposmam no 2018. gada 1. septembra līdz 2022. gada 31. decembrim, nolēma palielināt pedagogu minimālo algu par likmi par 30 eiro, nosakot to 710 eiro apmērā. Viedokli par valdības lēmumu lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāju Agri Lungeviču un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Labs lēmums
– Tas, protams, ir labs lēmums un liecina par to, ka valdība pilda apstiprināto pedagogu darba samaksas pieauguma grafiku. Izglītība ir ļoti nozīmīga joma. Pieņemtais lēmums it īpaši svarīgs lauku reģionos, kur skolās algu jautājums mazāka skolēnu skaita dēļ tāpat jau ir problemātisks. Algu paaugstināšana pedagogiem perspektīvā pozitīvi ietekmēs arī jauno speciālistu piesaisti, – uzskata Agris Lungevičs. – Domāju, ka ir jāpievēršas arī nākamajiem soļiem, kā, piemēram, piemaksām vai koeficienta piemērošanai arī mazo augstskolu pedagogiem, lai tās varētu saglabāt. Kopumā tas ir apsveicami, ka minimālā algas likme pedagogiem palielināta par 30 eiro. Tas gan nav liels pielikums, ja ņem vērā inflāciju un pirktspējas mazināšanos. Vienmēr jau būs diskusijas par reformām un labākiem risinājumiem, bet valdībai noteikti jāturpina darbs pedagogu algu palielināšanas virzienā.
Neesam skatījuši
– Katrs pielikums jau ir vērtējams pozitīvi. Algas tiek paaugstinātas vispārējās, profesionālās, interešu, profesionālās ievirzes izglītības pedagogiem, bet attiecībā uz pirmsskolas pedagogiem – tikai tiem, kas veic piecgadīgo un sešgadīgo apmācību. Tas nozīmē, ka palielināt algu arī pārējiem pirmsskolas skolotājiem ir pašvaldības ziņā, un tas atkarīgs no katra novada budžeta iespējām. Šo jautājumu ar deputātiem mēs vēl neesam skatījuši, jo tikai nupat Ministru kabinets ir pieņēmis šādu lēmumu, – uzsver Vilnis Špats. – Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība aktīvi darbojas, cīnās par izvirzīto prasību izpildi, un tam ir arī rezultāts. Skolotāji no septembra līdz decembrim vēl saņems arī piemaksas tajās pašvaldībās, kuras, pēc Izglītības ministrijas uzskatiem, ir veikušas skolu tīkla optimizāciju. Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis kā paraugu ir minējis Koknesi un Cesvaini. Katrā ziņā atbilstīgi šāgada 8. augustā pieņemtajiem MK noteikumiem Cesvaines novads kā vienreizēju maksājumu saņēma 11 131 eiro jeb pat nedaudz lielāku summu nekā lielais Madonas novads kopā (11 090), lai gan mums ir tikai viena skola.
14.09.2018.