Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Skolas gaitas no 6 gadu vecuma

STELLA PUTNIŅA

Autors • 10.07.2025.

Burtu lielums

No Izglītības un zinātnes ministrijas izskanējusi ideja, ka bērniem skolas gaitas Latvijā būtu jāuzsāk sešu gadu vecumā. Tas pamatots ar nepieciešamību rast ilgtermiņa ietaupījumu. Šī ideja Latvijā pirms pārdesmit gadiem arī izmēģināta, toreiz atzīta par bērniem neatbilstošu. — Kā vērtējat ideju mācības pirmajā klasē uzsākt sešu gadu vecumā — jautāju Ērgļu vidusskolas direktorei Gaļinai Krauklei un Lubānas vidusskolas direktorei Ivetai Peilānei.

Nevarēs izturēt slodzi
Manuprāt, sešgadīgs bērns vēl ir par mazu, lai uzsāktu skolas gaitas. Protams, ir gadījumi, kad uz skolu tiek sūtīti sešgadnieki, bet tam ir pamatots iemesls un bērns tam ir psiholoģiski gatavs. Uzskatu, ka lielākā daļa tam nebūtu gatavi. Noteikti tiks mainīts dienas režīms un mazie bērni ļoti nogurs, nevarēs izturēt lielo slodzi. Ja šīs izmaiņas ieviesīs, būs jācaurskata programma, kādā tiks apgūtas zināšanas, kā tiks nodrošināta atpūta. Skolas ierastā vide ir tālu no tā, ko vajadzētu tik maziem bērniem. Jau šobrīd pirmklasniekiem pirmais pusgads ir adaptācijas periods, un sešgadniekiem tas būs vēl grūtāks. Piekrītu, ka, ja 12. klasi beigtu 18, nevis 19 gadus veci jaunieši, tas varētu būt ietaupījums, bet nedomāju, ka tas jādara uz tik mazu bērnu rēķina. Manuprāt, ja Izglītības un zinātnes ministrija pārskatītu visu izglītības programmu no 1. līdz 12. klasei un ieviestu izmaiņas, šo problēmu varētu risināt citādi, netraucējot pirmsskolas vecuma bērnus, – uzskata Gaļina Kraukle.

Būtu jāmaina mācību programma
– Sešgadnieki jau šobrīd ir apmācības grupā bērnudārzā, taču, ja šāds lēmums tiktu pieņemts, tā jau būtu pirmā klase. Pirms vairākiem gadiem tika izmēģināta situācija, kad pirmajā klasē mācības uzsāka sešgadnieki. Līdz ar to, skolēni vidusskolu beigtu 18 gadu vecumā, kas varētu būt zināms ieguvums. Šādas ideja atsaucas uz ekonomisko situāciju valstī. Šobrīd šķiet, ka vairāk tiek domāts par ekonomiku, nevis bērniem. Domāju, ka tādā gadījumā būtu jāmaina arī mācību programma, jo to, ko skolā šobrīd dara septiņgadīgi bērni, sešgadnieki nevarēs izdarīt. Bez konkrētiem aprēķiniem grūti pateikt, vai tas būtu ietaupījums, – spriež Iveta Peilāne.

11.07.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px