Skolas forma ir kļuvusi par ikdienu vairāk nekā simt Latvijas skolās, tai skaitā arī vairākās Madonas novada skolās. Taču skolas forma vecākiem ir dārgs prieks. Viedokli, vai skolas formu ieviešana sevi ir attaisnojusi, lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču un Sarkaņu pagasta pārvaldes vadītāju Andri Simtnieku.
Skolas formas vieno
– Es vienmēr esmu iestājies par skolas formu ieviešanu, un savas domas neesmu mainījis. Man tās vienmēr ir patikušas. Tās rada gan kopības izjūtu, gan atpazīstamību. Man šķiet, ka arī paši skolu jaunieši jūtas vienotāki, un, ja arī sākumā daļa varbūt tās negrib, ilgtermiņā arī viņi to pieņem, – akcentē Agris Lungevičs. – Protams, skolas formas nav lētas, bet ar finansēm saistītos jautājumus jau var risināt caur sociālo budžetu, piešķirot formu iegādei nepieciešamo atbalstu maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm. Pārējiem gan tās jāpērk par saviem līdzekļiem, bet bērni uz skolu tāpat ir jāapģērbj, drēbes jebkurā gadījumā ir jāpērk.
Lai skolas formas padarītu lētākas, iespējams, tās ar atpazīstamības zīmēm varētu būt vienotas visā Madonas novadā, bet tas gan nebūtu īsti pareizi, ja vienādas skolas formas tiktu ieviestas visā valstī. Tas jau nedaudz uz sociālismu vilktu.
Daļai ir par dārgu
– Atceros, kad savulaik es pats mācījos skolā un visiem bija jānēsā vienādas formas, gribējās jau būt nedaudz atšķirīgiem, tāpēc 8. klasē nopirku brūnu uzvalku. Bet toreiz finansiālā situācija ģimenēs tik krasi neatšķīrās. Turklāt tagad bērni, apceļot dažus savus klasesbiedrus, ir diezgan nežēlīgi un atkarībā no rocības gandrīz kā Indijā pat sadalās kastās, – uzsver Andris Simtnieks. – Skolās, kur nav ieviestas formas, katrs ģērbjas, kā sanāk. Vieni velk tā saucamās humpalas, savukārt citi var atļauties iegādāties labas un dārgas drēbes. No šī aspekta raugoties, skolas formas ir labs risinājums, bet vienai daļai tās arī ir par dārgu, tāpēc ir jāmeklē iespējas, kā samazināt skolas formu dārdzību. Arī vecāku un bērnu domas par skolas formu ieviešanu ir atšķirīgas. Vecāku iebildumi galvenokārt saistās ar finansiālo pusi. Savukārt tiem, kuriem to iegāde nesagādā grūtības, formu nēsāšana šķiet uzspiesta un nevajadzīga. Katrā ziņā skolas formu ieviešana nav vērtējama viennozīmīgi, kaut gan tās nēsā arī citās pasaules valstīs un jau sen tās tur nav nekāds jaunums. Taču, ja formas grib ieviest visās skolās Latvijā, tas jādara par stipri mazākām cenām.