Trešdien pēc tikšanās ar Valsts prezidentu Valdi Zatleru premjers Aigars Kalvītis paziņoja, ka viņa vadītā valdība atkāpsies 5. decembrī. Viedokli, vai A. Kalvīša valdībai ir jāatkāpjas tieši šādā veidā – vispirms paziņojot, ka tai jāpaliek savās vietās līdz budžeta pieņemšanai, tad – līdz tiek parakstīts Eiropas Reformu līgums un pieņemts galīgais lēmums par administratīvi teritoriālās reformas karti, lūdzu izteikt Sarkaņu pagasta padomes priekšsēdētāju Andri Simtnieku.
Jādomā valstiski
– Es domāju, ka pēc šī premjera paziņojuma jautājums – valdībai atkāpties vai neatkāpties – vairs nepastāv, īpaši, ja par to atklāti izsakās jau paši pozīcijas deputāti un – galvenais – ja valdības demisiju pieprasa liela sabiedrības daļa, – spriež Andris Simtnieks.
Sarkaņu pašvaldības vadītājs atzīmē, ka, protams, pirms atkāpjas valdība, nākamā gada valsts budžets bija jāpieņem.
– Cits jautājums, vai situācijā, kad premjers paziņojis par valdības atkāpšanos, ir nepieciešams apstiprināt jaunus ministrus, vai tas ir lietderīgi. Arī attiecībā uz to, kurām partijām vajadzētu veidot jauno valdību, jautājums ir visai sarežģīts. No vienas puses, izskan priekšlikums veidot tā saucamo varavīksnes valdību, jo progresīvi domājoši cilvēki, spējīgi ekonomisti ir katrā partijā, tai skaitā arī „Saskaņas centrā". Taču lielākajai sabiedrības daļai tas, ka jaunās valdības veidošanā tiktu iesaistīti arī šādu partiju pārstāvji, ir politiski nepieņemami vairāku iemeslu dēļ – kaut vai paturot prātā saskaņiešu nostāju valsts valodas jautājumā, pašvaldību vēlēšanu tiesību pieprasīšanu nepilsoņiem utt., – uzskata Andris Simtnieks.
– Arī jautājums par valsts budžeta līdzekļu sadali ir sāpīgs, īpaši tiem cilvēkiem un pašvaldību vadītājiem, kas nesastāv nevienā partijā vai arī izvēlējušies nepareizo partiju un, kā saka, netiek pie tās siles klāt. Diemžēl nekas neliecina, ka šai ziņā kaut kas varētu mainīties tuvākajā laikā. Tomēr tā turpināties nevar mūžīgi. Tas taču nav normāli, ja vienām pašvaldībām nemitīgi piešķir valsts investīcijas, bet citas nedabū neko.
Sarkaņu pagasta padomes priekšsēdētājs nešaubās par to, ka vajadzētu domāt valstiskā, nevis partijiskā līmenī.
– Cik var noprast, neviena cita no pozīcijas partijām, kā vienīgi Tautas partija, pat neizsaka domu premjera amatā nominēt kādu no savas partijas pārstāvjiem. Vienīgi opozīcijā esošais „Jaunais laiks" nācis klajā ar iniciatīvu veidot nākamo valdību. Es pat nezinu, vai tas maz ir iespējams šodienas politiskajā un ekonomiskajā situācijā. Jāņem vērā arī tas, ka „Jaunajā laikā" ir ļoti pretrunīgas personības: daļa ir domājoši, ar kuriem var rēķināties, bet ir arī tādi, ar ko grūti vai pat nav iespējams sastrādāties.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA