Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Referendumi

Redakcija

Autors • 03.08.2012.

Burtu lielums

26. jūlijā Saeima pieņēma grozījumus referenduma likumā. Opozīcija ir savākusi nepieciešamo deputātu parakstu skaitu, lai aicinātu Valsts prezidentu apturēt referenduma likuma grozījumus uz 2 mēnešiem un nodotu to tautas nobalsošanai. A. Bērziņš ir jau paziņojis, ka viņš atbalstot to, ka pašiem referenduma ierosinātājiem jāsavāc 150 tūkstoši, nevis 10 000 parakstu. Viedokli, kura puse – koalīcija vai opozīcija – šoreiz būtu jāatbalsta, lūdzu izteikt Ošupes pagasta pārvaldes vadītāju Aigaru Šķēlu un Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāju Ināru Mālnieci.

Parakstu skaits jāpalielina

– Es varu izteikt tikai savu viedokli. Šajā gadījumā es vairāk sliecos piekrist koalīcijas nostājai, pārlieku liela demokrātija dažkārt var novest arī pie anarhijas. Manā skatījumā, savākt 10 000 parakstu nav nekāda problēma, par ko esam pārliecinājušies arī pēdējos gados, kad tika sarīkoti vairāki referendumi, – uzsver Aigars Šķēls. – Ja par katru jautājumu, ko pieņem likumdevējs, ar 10 000 parakstu var rosināt tālāku parakstu vākšanu, kas jau jānodrošina CVK un tam jātērē valsts budžeta līdzekļi, tas nenāk par labu ne valsts attīstībai, ne tēlam. Turklāt, ja referenduma ierosinātāji aicinās tautu parakstīties par kādu patiešām svarīgu un būtisku jautājumu, tad izdosies savākt arī 150 000 parakstu, jo tā ir aptuveni tikai desmitā daļa no kopējā vēlētāju skaita. Protams, šajā gadījumā ir jānodrošina pilsoņiem iespēja parakstīties arī pašvaldību institūcijās, piemēram, bāriņtiesā, kā arī jādomā par elektroniskā paraksta ieviešanu.

Pārāk bieži

– Vispirms gribu vērst uzmanību, ka Latvijas politikā ir tā iegājies, ka opozīcijas priekšlikumi, lai cik tie labi dažkārt būtu, gandrīz nekad netiek ņemti vērā. Tos noraida, neizvērtējot priekšlikumu lietderību. Tas nav īsti pareizi, taču šī reize diez vai ir tā, kad opozīcija būtu jāatbalsta, jo, ja tiktu atstāti līdzšinējie 10 000 parakstu, referendumi, tāpat kā līdz šim, notiktu pārāk bieži, – uzskata Ināra Mālniece. – Protams, var jau teikt, ka tādējādi tiek apspiesta demokrātija, bet sabiedrībai vajadzētu būt ļoti nobriedušai, lai demokrātija tiktu realizēta pareizajā virzienā. Es domāju, ka koalīcija, palielinot referenduma ierosināšanai nepieciešamo parakstu skaitu, rīkojas pareizi. Savukārt tad, ja gribēs rīkot referendumu par kādu patiešām svarīgu jautājumu, iedzīvotāji, apzinoties, cik tas ir valstiski nozīmīgi, ies un savu atbalstu (kaut vai bērnu nākotnes labā) apliecinās ar savu parakstu un nepažēlos arī 2 latus. Ja to vēl varēs izdarīt pašvaldību institūcijās, bāriņtiesās un lauku iedzīvotājiem, lai parakstītos, nebūs jābrauc uz pilsētu pie notāra, nepieciešamo kvorumu nebūs grūti savākt.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px