Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards šonedēļ Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisijai iesniedza priekšlikumus likumprojekta „Vietējo pašvaldību referendumu likums" trešajam lasījumam, kas paredz iespēju rīkot konsultatīvos un lemjošos pašvaldību referendumus.
– Kā vērtējat tās iespējas, ko pašvaldībām piedāvātu šādi referendumi? – vakar vaicāju Cesvaines novada domes priekšsēdētājam Vilnim Špatam un Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam.
Baidās no cilvēkiem
– Referendums jau nav slikta lieta, tā ir lieliska iespēja vietējā viedokļa noskaidroša-
nā, – spriež Vilnis Špats. – Man šķiet, ka visa tā vilcināšanās ar likuma pieņemšanu nu jau vairāku gadu garumā ir tāpēc, ka ministrijai ir bail no pašvaldību iedzīvotājiem, ka viņiem līdz ar to būs tāds spēks, ka tur Rīgā ar to netiks galā. Viņus vienkārši nomētās ar cepurēm. Vai tikai tur apakšā nav kārtējās novadu reformas klusais posms? Manuprāt, referendumu varētu rīkot gadījumos, kad jālemj par pašvaldības teritorijas robežu grozīšanu, par apbūvi pašvaldības teritorijā utt., bet noteikti nevarētu rīkot šādu referendumu, piemēram, par budžetu, jo tur nu gan nekāda vienošanās nevarētu sanākt. Tāpat referendumu varētu rīkot, piemēram, par spēļu zāļu atvēršanu. Protams, jautājumi, par kuriem rīkot referendumu, ir nopietni jāizsver, bet tas vienā otrā gadījumā varētu būt labs palīgs pašvaldībai lēmumu pieņemšanā.
Manuprāt, labs instruments
– Es domāju, ka tas varētu būt labs instruments konkrētu lietu risināšanā pašvaldībā, – uzskata Agris Lungevičs. – Manuprāt, tas varētu būt finansiāli ietilpīgu, stratēģisku jautājumu lemšanā, piemēram, par kāda liela investora vai ražotnes ienākšanu pašvaldības teritorijā vai kāda liela investīciju projekta īstenošanu, ko pašvaldība realizē par saviem līdzekļiem, vai par kādas teritorijas zonējuma būtiskām lietošanas mērķa maiņām. Tas būtu ļoti noderīgi. Arī deputāti varētu būt par šādu iespēju tikai priecīgi. Bet nebūtu laba prakse, ja referendumus varētu rīkot praktiski par jebkuru jautājumu. Tas paralizētu un tikai sarežģītu pašvaldības darbu, bet par stratēģiskiem jautājumiem – jā, kāpēc gan ne. Man arī kā vadītājam būtu vēl kāds pamats, uz kā balstīties, pieņemot vienu vai otru lēmumu. Tas būtu tāds reprezentatīvs viedoklis, nevis tikai interneta balsojums vai aptauja. Jā, protams, arī par to pašu sāpīgo spēļu zāļu jautājumu. Tas būtu super! Bet katrā ziņā paldies par atsaucību iedzīvotājiem, kuri piedalījās aptaujā un izteica savu viedokli, bet, ja tam būtu vēl juridisks spēks, tad tas būtu vienkārši lieliski!
03.08.2018.