Vakar, protestējot pret iecerēto administratīvi teritoriālo reformu, pie Saeimas bija pulcējušies aptuveni 100 cilvēku, bet uz Latvijas autoceļiem izbrauca vairāk nekā 450 smagās tehnikas vienības, uzsverot, ka, ja Saeima neieklausīsies viņu viedoklī, nākamās protesta akcijas būs daudz plašākas. – Vai atbalstāt šādas protesta akcijas, un vai, jūsuprāt, Saeima ieklausīsies protestētāju viedoklī? – vakar vaicāju Barkavas un Ošupes pagasta pārvaldes vadītājam Aigaram Šķēlam un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītājam Artūram Portnovam.
Viedoklis jāņem vērā
– Protams, iedzīvotājiem ir jāpastāv par savām tiesībām, – uzskata Aigars Šķēls.
– Runājot par reformu kā tādu, es šajā situācijā gluži nebūtu klajš reformas pretinieks, jo pastāvu pie uzskata, ka pašvaldībām tomēr ir jābūt izlīdzsvarotām, ar vienādu kapacitāti, jo šobrīd mēs esam ļoti, ļoti raibi šajā kartē. Ir ļoti lielas pašvaldības, un tajā pašā laikā ir pašvaldības, kurās knapi tūkstotis iedzīvotāju. Kas attiecas uz konkrētajām situācijām, es domāju, ka būtu jāņem vērā iedzīvotāju vēlme. Šobrīd jau tās protesta akcijas varbūt nav pret pašu reformu, bet gan pret to, ka atsevišķas šābrīža pašvaldības tiek saliktas kopā pilnīgi pretēji iedzīvotāju kustības paradumiem un pašreizējām ekonomiskajām saitēm.
Esam pārāk pasīvi
– Tā no malas grūti līdz galam saprast, jo visās niansēs neesmu iedziļinājies, bet viņiem katram jau ir sava konkrēta motivācija, kāpēc to dara, – spriež Artūrs Portnovs. – Es domāju, ka par savām tiesībām ir jācīnās, un, ja tas ir korekti un godīgi un tie nav nekādi slēptie plāni, tad tas ir jādara. Mēs Latvijā esam diezgan pasīvi attiecībā uz sava viedokļa paušanu, aizstāvēšanu. Piemēram, degvielai uzskrēja cena augšā, neviens neko skaļi neteica. Nu labi, dzīvojam tālāk, beigās tā cena jau ir eiro trīsdesmit, un mēs tāpat dzīvojam un pērkam. Redzam, kā citās valstīs cilvēki tomēr aizstāv sevi un savas tiesības. Tā ka es domāju, lai cilvēki iet un cīnās, lai redz, ka viņiem interesē un nav vienaldzīgi – sak', ar mums Latvijā dariet, ko gribat.
Šobrīd tiešraidē sekoju līdzi notikumiem Saeimā un skatos, ka kaut ko jau no iedzīvotāju vēlmēm ņem vērā. Zinot, kā Saeima līdz šim darbojas, domāju, ka arī šoreiz tā panāks pretī dažos gadījumos, lai nevarētu publiski pateikt, ka nekas nav ņemts vērā. Bet diemžēl mūsu valstsvīru paaudze vēl joprojām ir tāda, kuri tā īsti negrib ieklausīties cilvēkos un grib tāpat visu izdarīt pa savam.
06.03.2020.