Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Māris Sprindžuks uzskata, ka, ņemot vērā, ka plūdu situācijas rodas vienās un tajās pašās teritorijās, lēmumi par labākiem pretplūdu risinājumiem (piemēram, celt dambjus, tīrīt upju gultnes vai veikt citus pasākumus) ir jāpieņem pašvaldībām. Ministrs aģentūrai LETA ir atzinis, ka nevar izlemt pašvaldību vietā, tas būtu jādara pašām vietvarām sadarbībā ar zinātniekiem. Viedokli, kā virsvadībā – pašvaldību vai valsts – būtu jārod pretplūdu risinājums, lai nekas tāds kā nupat Jēkabpilī nebūtu jāpiedzīvo, lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātu Andri Sakni.
Nebaidījās uzņemties atbildību
– Kāda vispār var būt runa par to, ka labākie pretplūdu risinājumi jāmeklē pašvaldībām? Tā taču ir valsts līmeņa problēma, pašvaldību rīcībā jau nav to resursu, jo pretplūdu risinājuma izstrādē jāiesaista dažādas institūcijas. Jēkabpils jau nav vienīgā pilsēta, kur šādi plūdi notiek, līdz ar to valstij no tā nav jānorobežojas un tas nav jāuzveļ tikai uz vietvaru pleciem. Protams, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis ļoti sarežģītā situācijā sevi parādīja no vislabākās puses un, izlēmīgi rīkojoties, sapelnīja plusus, – atzīst Andris Sakne. – Raivis patiešām ir malacis: nenobijās uzņemties atbildību, šajā procesā bija visu laiku, darīja, ko varēja, un tikās arī ar iedzīvotājiem, skaidrojot, kā būtu pareizāk rīkoties šādā kritiskā situācijā. Ne viss varbūt izdevās perfekti, kas tādos dramatiskos
apstākļos ir arī saprotams, bet pozitīvi vērtēju arī to, ka viņš spēja atzīt pieļautās kļūdas. Katrā ziņā esmu gandarīts, ka mēs, Madonas novada domes deputāti, viņam savulaik uzticējām Madonas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieka pienākumus, ko viņš veica līdz 2021. gada pašvaldību vēlēšanām, kad tika ievēlēts par Jēkabpils novada domes deputātu un pēc tam arī domes priekšsēdētāju. Vismaz es neesmu vīlies. Man ļoti patika viņa rīcība tik sarežģītā situācijā, kad Jēkabpils piedzīvoja tādu dabas stihiju, kad ūdens līmenis palielinājās līdz vēsturiski otrajai augstākajai robežai.
Cerams, ka valdība to sapratīs un novērtēs pašvaldības devumu šādas krīzes pārvarēšanā, kā arī piešķirs līdzekļus, lai dambi varētu kārtīgi nostiprināt ne tikai ar smiltīm, bet arī dzelzsbetonu.
20.01.2023.