Trešdien LR raidījumā „Labrīt” viena no ziņām, ar ko nāca klajā iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, bija tā, ka no nākamā gada plānots paaugstināt standarta maksu par pases izgatavošanu, jo tāpat kā visām nozarēm, arī iekšlietu nozarei tika dots uzdevums samazināt bāzes izdevumus nākamo četru gadu periodam. Plānots maksu par pases izgatavošanu nākamgad paaugstināt par 10 eiro, sasniedzot 44 eiro, 2026. gadā, nodevas kāpums būs seši eiro, sasniedzot 50. Tas, kā uzsvēra ministrs, palīdzētu nodrošināt līdzšinējā līmenī Valsts policijas patrulēšanas kapacitāti, robežsardzes un arī glābšanas dienesta darbību. — Kā vērtējat šādu ministrijas lēmumu? — vakar vaicāju Aronas, Dzelzavas un Sarkaņu pagasta pārvalžu vadītājam Sandim Kalniņam, kā arī Ļaudonas un Kalsnavas pagasta pārvalžu vadītājam Artūram Portnovam.
Nav tas sliktākais variants
– Tāda diemžēl tā reālā situācija ir, – atzīst Sandis Kalniņš. – Katrs mēs domājam, kā tajā budžeta rāmī tās funkcijas varam izpildīt. Protams, nekas patīkams tas nav. Arī PML dienestam ir pieaugušas prasības, kādā veidā pasēm jābūt noformētām. Pats par to pārliecinājos, kad pirms pusgada pasi mainīju. Kaut kāds aprēķins arī Iekšlietu ministrijai šajā ziņā noteikti ir. Manuprāt, cilvēks ar vidējiem ienākumiem valstī to nemaz tā neizjutīs. Un ja vēl ir atvieglojumi maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, tas varbūt nav tas pats trakākais variants un sliktākais scenārijs, kādā veidā dienestam un ministrijai savilkt savus galus kopā, jo galu galā viņiem ir jāpilda funkcijas, kas likumā noteiktas.
Jābūt caurspīdīgumam
-Šis jautājums skatāms no divām pusēm – man šķiet, ja viņi spēj nodrošināt caurspīdīgumu un publiski parādīt, kāda ir šī finanšu plūsma, kādi ir ieņēmumi un kur tie tiek ieguldīti, tad tur nekādu īpašu iebildumu nevarētu būt, – spriež Artūrs Portnovs. – No otras puses mēs lieliski apzināmies un redzam publiskajā telpā tos daudzos liekos tēriņus, kuri cilvēkiem liek saķert galvu. Kaut vai tas pats pēdējais – Ādažos pie NBS militārās bāzes uzstādītais milzonīgi dārgais vides objekts un līdzīgas lietas. Te, protams, ir arī tas, kā atvieglot dzīvi sociāli maznodrošinātajiem cilvēkiem – pensionāriem un daudzbērnu ģimenēm. Ja maksātspējīgajai grupai šo maksu palielina, nav nekas traks. Es domāju jebkurā gadījumā, likt maksāt vairāk valsts atbalstam tiem ļaudīm, kuri var to atļauties, tur īsti nekādai pretestībai nevajadzētu būt. Vēl jo vairāk – runa jau šeit ir par drošību.
01.11.2024.