Lai risinātu pedagogu trūkuma problēmas, turpmāk iecerēts izglītības iestāžu dibinātājiem ļaut maksāt skolotājiem kompensācijas par transportu un mājokļa īri. To paredz valdības atbalstītie grozījumi Izglītības likumā, vakar šis jautājums bija arī Saeimas dienas kārtībā. Paredzēts, ka varēs kompensēt transporta izdevumus, kas radušies, izmantojot personīgo vai sabiedrisko transportu (izņemot taksometru) no pedagoga deklarētās dzīves vietas līdz izglītības iestādei un atpakaļ, kā arī dzīvojamās telpas īres izdevumus. — Vai atbalstāt šādus grozījumus Izglītības likumā? — vakar vaicāju Ērgļu apvienības pārvaldes vadītājai Elitai Ūdrei un Aronas, Dzelzavas un Sarkaņu pagasta pārvalžu vadītājam Sandim Kalniņam.
Ne tikai pedagogiem
– Es esmu tikai par atbalstu pedagogiem. Pati esmu pedagoģe pēc izglītības un zinu, ka šis darbs nav viegls, it īpaši šodien. Tagad daudzi, pirms uzsākt darbu kaut kur tālāk no mājām, izsver, vai tas finansiāli atmaksājas, – spriež Elita Ūdre. – Agrāk jau pedagogiem bija kaut kāds atbalsts, kaut vai malkas pabalsta veidā. Bet pilnībā piekrītu, ka tam jābūt finansētam no valsts budžeta, uz pašvaldību pleciem jau tā tik daudz uzlikts. Bet vai pie šīs finansiālās situācijas varam to atļauties, tas ir cits jautājums. Un izglītība jau nav vienīgā joma, kur trūkst darbinieku. Tad jau vajadzētu šādu atbalstu arī viņiem.
Grozījumus atbalstu, bet…
– Grozījumi, skatoties no pašvaldības viedokļa, ir atbalstāmi, ja tas kaut kādā veidā palīdz atrisināt problēmu saistībā ar pedagogu trūkumu. It īpaši, ja šie faktori – kā ceļa izdevumi vai mājokļa īre – pedagogam tiešām ir izšķiroši, lai tiktu uz darbu izglītības iestādē, – atzīst Sandis Kalniņš. – Bet man uzreiz ir otrs jautājums: no kādiem līdzekļiem šis atbalsts tiks finansēts? Ja tas ir no pašvaldības budžeta, tad es uzskatu, ka tas nebūtu godīgi. Pašvaldībai jau tā ir nākušas klāt ļoti daudzas funkcijas, kas prasa finanšu resursus. Bet ja tam līdzīgi kā pedagogu algām ir finansējums valsts mērķdotācijas veidā, tad, protams, kāpēc ne. Mēs to varam administrēt ar noteikumu, ja finansējuma avots ir valsts finanšu līdzekļi.
Bet ir vēl viena lieta – izglītība jau nav vienīgā nozare, kurā trūkst speciālistu. Mums tāpat trūkst mediķu, iekšlietu darbinieku. Un ja šādus grozījumus pieņemtu, tad arī citas nozares prasītu vienlīdzīgu attieksmi pret saviem darbinie-
kiem.
27.09.2024.