Saeima nolēma neatbalstīt izglītības un zinātnes ministres Mārītes Seiles jau apturēto ieceri par pedagogu atalgojuma publiskošanu, ko sākotnēji bija atbalstījusi arī valdība. Viedokli, vai šis jautājums būtu jānoņem no dienaskārtības uz visiem laikiem vai nākotnē tomēr algas vajadzētu publiskot, lūdzu izteikt Praulienas pagasta pārvaldes vadītāju Valdi Gotlaufu un Lubānas novada domes priekšsēdētāju Tāli Salenieku.
Tad jāpublisko visas
– Man šis priekšlikums īsti nav saprotams. Kāpēc vajadzētu publiskot tikai skolotāju atalgojumu – vai tikai tāpēc, ka viņi uzdrošinās protestēt un pat streikot? Tad jau vajadzētu publiskot visas no valsts un pašvaldību budžetiem finansētās algas, – uzskata Valdis Gotlaufs. – Jāņem vērā, ka skolotājiem pēc skolēnu skaita samazināšanās vairs nav tik lielas algas, kā varbūt bija kādreiz. Daļai pat slodze vairs nesanāk. Tad jau drīzāk dienaskārtībā ir jāizvirza jautājums par skolu skaita optimizēšanu un par to ir jādiskutē, lai skolotājiem nodrošinātu pilnu slodzi un normālu algu arī lauku skolās. Nekur no tā jau laikam neizbēgsim.
Nevar izraut no konteksta
– Acīmredzot tā bija IZM pirmā reakcija uz skolotāju iecerētajām plašajām protesta akcijām. Katrā ziņā šo priekšlikumu par pārdomātu nevar nosaukt. Tādā gadījumā jau vajadzētu publiskot visās budžeta iestādēs strādājošo atalgojumu un būtu jādara zināms, pēc kādiem kritērijiem tas tiek noteikts. Skolotāju atalgojums ir atšķirīgs, tas atkarīgs no slodzes un citiem faktoriem, tāpēc to nevar izraut no kopējā konteksta, – akcentē Tālis Salenieks.
– Turklāt daudzās skolās situācija sakarā ar skolēnu un klašu komplektu skaita samazināšanos ir būtiski mainījusies. Vairs nav tā, kā kādreiz, kad dažu priekšmetu pedagogiem, kā, piemēram, matemātikas vai svešvalodu, bija iespēja uzņemties lielu slodzi.
Vaicāts, kāds skolotāju atalgojums ir Lubānas novadā, salīdzinot ar pašvaldības darbinieku algām, viņš atzina, ka šāda analīze nav veikta.
– Es nedomāju, ka skolotāju algas, ņemot vērā darbu, ko viņi veic, būtu par lielu, bet pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošie vispār ir pabērna lomā. Bija laiks, kad mēs izglītības iestāžu vadītājiem piemaksājām no pašvaldības budžeta. Arī tagad vēl nav pilnīgas skaidrības, cik liels būs skolotāju algu pieaugums nākamajā gadā un kāda rezerve, ņemot vērā gan to, gan arī minimālās algas pieaugumu, pašvaldības budžetā būtu jāatstāj pirmsskolai, – uzsver Tālis Salenieks.