Pētījumu aģentūras SKDS izstrādātā Latvijas barometra rezultāti šā gada maijā liecina, ka valdības darba vērtējums, lai arī joprojām negatīvs, maijā sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni. Lai arī vairākums iedzīvotāju ar Ministru kabineta darbu aizvien ir neapmierināti, valdības darba vērtējuma indekss sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni – mīnus 25 punktus. – Kā jūs vērtējat pašreizējās valdības darbu? – vakar vaicāju Varakļānu novada domes un Madonas novada domes priekšsēdētājiem Mārim Justam un Agrim Lungevičam.
Ietekmēs attīstību
– No pašvaldības viedokļa šobrīd varu teikt, ka nekā pozitīvi vērtējama valdības darbā nav, – atzīst Māris Justs. – To liecina gan administratīvi teritoriālā reforma, kas tiek virzīta uz priekšu, neraugoties ne uz kādiem argumentiem un neizskatot labākos variantus reformas realizācijā, gan arī tas, ka Valsts kasē patlaban nav pieejami finanšu līdzekļi un līdz ar to nevar normāli realizēt Eiropas projektus. Tas ir ļoti slikts rādītājs, kas ietekmēs gan pašvaldību, gan arī valsts attīstību kopumā. Sabiedrības viedokļa noskaidrošana ir laba lieta, bet tā neparāda patieso stāvokli. Valdība, tāpat kā ievēlētie deputāti, ir mētājusies ar dažādiem populistiskiem solījumiem, un bieži vien izskatās, ka darbs tiek imitēts, nevis reāli strādāts pie problēmu risinājuma.
Nākotne rādīs
– Tādus labi paveiktus darbus šobrīd ir grūti nosaukt. Ir tehniskais budžets, pieteiktas vairākas reformas, ir vēlme daudz ko mainīt. Varbūt tas ir pamatā pozitīvākam vērtējumam. Sabiedrība gaida pārmaiņas, un valdība tās sola. Tad jau redzēsim, kāds būs vērtējums, kad tas tiešām tiks izdarīts. Pagaidām nekādas pozitīvas pārmaiņas neredzu. Ir nomainīti daži atslēgas cilvēki. Mani, piemēram, izbrīna CVK priekšsēdētāja nomaiņa, bet tās jau ir detaļas, – spriež Agris Lungevičs.
– No pašvaldības viedokļa varu viennozīmīgi pateikt, ka mēs esam milzīgās problēmās ar finansējumu. Absolūti paralizēta kreditēšanās politika, kas līdz šim tādā līmenī nebija pieredzēts. Mēs nevaram turpināt iesāktos projektus. Ar šo problēmu saskaras visas pašvaldības. Līdz ar to nekā slavējama nav. Bet skatīsimies – vēl jau tikai pirmais pusgads. Ja pieteiktās reformas – gan administratīvi teritoriālā reforma, gan medicīnā, izglītības jaunais saturs, skolu tīkla optimizācija – veiksmīgi īstenosies, varbūt arī vērtējums mainīsies vairāk uz pozitīvo pusi. Valdībai ir visas iespējas. Mandāts ir dots, zināms atbalsts sabiedrībā arī ir, tikai jāstrādā.
14.06.2019.