Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Partiju finansēšanas sistēma

BAIBA MIGLONE

Autors • 13.10.2016.

Burtu lielums

Trešdien Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski žurnālistiem pauda viedokli – iespējams, Latvijā būtu jāsāk diskusija par nepieciešamību mainīt partiju finansēšanas sistēmu. – Vai, jūsuprāt, būtu nepieciešams mainīt pašreizējo sistēmu partiju finansēšanas likumā? – vakar jautāju Aronas pagasta pārvaldes vadītājam Andrejam Piekalnam un Cesvaines novada domes priekšsēdētājam Vilnim Špatam.

Īstais laiks
– Droši vien, ka vajadzētu, – spriež Andrejs Piekalns. – Iespējams, viens no variantiem būtu palielināt valsts finansējumu partijām, tādējādi mazinot naudas ietekmi politikā, bet tad arī kontrolei vajadzētu būt stingrākai. Jo tas jau pierādās ik pa laikam, kā tiek mēģināts atrast aplinkus ceļus (piemēram, piesaistot trešās personas), lai nepārsniegtu likumā partijām noteikto ziedojuma apjomu no fiziskās personas (tas šobrīd ir 50 minimālās algas). Bet izskatās, ka neviens jau nav īpaši ieinteresēts mainīt šo kārtību. KNAB gan mēģina sekot līdzi partiju tēriņiem priekšvēlēšanu laikā, piemērojot sodus, bet, ja sodi īsti neiedarbojas, tad ir jārīkojas kaut kā citādāk. Pirmām kārtām jau valdībai. Piekrītu prezidenta viedoklim, ka varbūt tiešām pienācis laiks plašākai diskusijai, ņemot vērā arī to, ka līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām palicis gads, līdz Saeimas
vēlēšanām – divi.

Diskusijas ir nepieciešamas
– Klausoties to, kas ik pa brīdim šajā sakarībā uzpeld sabiedrībā un plašsaziņas līdzekļos, skaidrs ir viens, ka kaut kas partiju finansēšanas kārtībā jāmaina būtu, bet kas konkrēti – neesmu šajā jautājumā iedziļinājies, – atzīst Vilnis Špats.
– Partiju sistēma vēlēšanās ir tas nosacīti labākais variants, pie kā ir nonākts Eiropas demokrātijā. Bet jautājums jau ir, kā tām partijām nesaaugt kopā ar oligarhiem un tiem, kuriem ir interese pēc varas, bet kuri paši nemaz tur negribētu būt, taču viņiem vajag kādus diedziņus, ko paraustīt. Tas ir smags jautājums. Es pa reizei tā padomāju, piemēram, par Lembergu – tiesājas gadiem ilgi, bet izdarīt viņam tāpat neko nevar. Politikā viņam neapšaubāmi joprojām ir liela ietekme.
Jā, droši vien kaut ko mainīt likumdošanas uzlabošanā partiju finansējuma jautājumā vajadzētu. Iespējams, palielināt valsts finansējumu, bet tad tās mazās partijas paliktu aiz borta. Katrā ziņā tas ir slidens jautājums, par kuru tiešām ir nepieciešamas nopietnas un plašas diskusijas gan valdībā, gan Saeimā.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px