Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Par ” lokomotīves principu”

Redakcija

Autors • 30.01.2009.

Burtu lielums

Aizvakar Saeima otrajā lasījumā atbalstīja izmaiņas vēlēšanu likumā, kas ļauj deputātu kandidātiem kandidēt tikai vienā vēlēšanu apgabalā, tādējādi izslēdzot tā dēvēto „lokomotīvju principu". Viedokli par iecerētajām izmaiņām vēlēšanu likumā lūdzām izteikt Madonas rajona un pilsētas pašvaldības vadītāju Andreju Ceļapīteru un Lubānas novada domes priekšsēdētāju Miķeli Gruzīti.

Ļoti būtiski Vidzemei

– Vēlēšanu likums ir jāmaina. Šis priekšlikums ir ļoti labs. Arī es uzskatu, ka, ja partija nav spējīga piedāvāt pietiekami spēcīgas kandidatūras katrā vēlēšanu apgabalā, tās ir konkrētās partijas problēmas. Šis tā saucamais „lokomotīvju princips" īpaši neizdevīgs ir Vidzemei, jo, ja tā paskatās, kas pa šiem gadiem Saeimā ir ievēlēti no Vidzemes ļaudīm, tos gandrīz var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt, – spriež Andrejs Ceļapīters. – Vidzemes vēlēšanu apgabals ir lielākais vēlēšanu apgabals, līdz ar to no tā parlamentā praktiski tiek ievēlētas visu partiju „lokomotīves", un pārsvarā tie nav vidzemnieki, bet ir Rīgas un citu reģionu cilvēki. Tā ka šādas izmaiņas vēlēšanu likumā Vidzemei būtu ļoti izdevīgas, jo tai būtu daudz plašāka pārstāvniecība Saeimā nekā līdz šim. Manuprāt, šādas izmaiņas parlaments arī pieņems, un šis jautājums tiks noņemts no dienaskārtības.

„Diriģenti" paliks

– Es teikšu tā – tad, kad karavadonim Gordijam piedāvāja atraisīt mezglu, viņš paņēma zobenu, pārcirta to un atrisināja problēmu. Un tieši tā būtu jārīkojas arī attiecībā uz vēlēšanu likumu, jo mums ir nepieciešamas kardinālas izmaiņas. Mūs glābt var tikai mažoritārā vēlēšanu sistēma, kad vēlētājs balso par konkrētām personālijām konkrētā vēlēšanu apgabalā. Ar nelielām izmaiņām nekas nebūs līdzēts. Pat, ja Saeimā tiks ievēlēts vairāk pārstāvju no reģioniem, „diriģenti" taču tāpat paliks, – uzsver Miķelis Gruzītis. – Kamēr pastāvēs tā saucamā partiju un frakciju disciplīna, tikmēr nav cerību, ka var nobalsot arī citādāk. Par mažoritāro sistēmu mēs jau runājam gadus piecpadsmit, bet domāju, ka agri vai vēlu līdz tai mēs tomēr nonāksim un atteiksimies no tagadējās vēlēšanu sistēmas, kas diemžēl tika izveidota tā, lai vēlētājs varētu ļoti minimāli kaut ko iespaidot. Uzskatu, ka deputātam, kļūstot par ministru, būtu jānoliek deputāta pilnvaras, lai, zaudējot ministra amatu, nevarētu atgriezties Saeimā un, pieņemot likumus, gulēt.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px