Latvijā iedzīvotājiem ir iespēja atgūt nelikumīgi iekasēto obligātā iepirkuma komponentes (OIK) maksājumu. Šo iniciatīvu īsteno biedrība Tiesiskums.lv, kas līdz 1. oktobrim aicināja iedzīvotājus slēgt cesijas līgumus, lai kopīgi panāktu OIK atmaksu no valsts. Parakstot līgumu ar biedrību, iedzīvotāji nodod tiesības atgūt OIK maksājumus biedrībai, kas to darīs viņu vārdā. Šī iniciatīva ir pirmais mēģinājums panākt nelikumīgi iekasēto OIK maksājumu. — Kā vērtējat iniciatīvu? — jautāju Cesvaines apvienības pārvaldes vadītājam Vilnim Špatam un Sarkaņu, Dzelzavas un Aronas pagasta pārvalžu vadītājam Sandim Kalniņam.
Iedzīvotāju mānīšana
– Redzēju fragmentu no intervijas, kurā jurists atbildēja uz žurnālistu jautājumiem, un viņš diezgan pinās savās atbildēs. Man šķiet, ka šis ir kāda politiska spēka priekšvēlēšanu gājiens. Nezinu, vai šis OIK maksājums vispār ir nelikumīgi iekasēts. „Sadales tīkli" ir valstij piederošs uzņēmums; kā tad viņi nelegāli varēja iekasēt šo maksājumu? Pa vidu vēl taču ir regulators, kas nosaka piemērotos tarifus, – spriež Vilnis Špats. – Manuprāt, šī ir iedzīvotāju mānīšana un tracināšana. Tikpat labi mēs varam prasīt, lai mums par kaut ko atmaksā PVN. Varbūt es nezinu pilnībā visus apstākļus, taču vismaz šobrīd man šī situācija šķiet dīvaina. Viens variants, ka to dara kāda politiskā partija, lai iegūtu popularitāti vēlēšanās, bet otrs variants, ka no mums nedraudzīgās kaimiņvalsts kādi spēki izspēlē veidus, lai cilvēkos radītu neapmierinātību ar kaut ko, un tas būtu vērsts pret valdību.
Aicina būt uzmanīgiem
– Ja valsts ir to traktējusi kā nelikumīgi iekasētu OIK, tad, protams, iedzīvotājiem tas būtu jāatgūst. Bet, manuprāt, iniciatīva no biedrības Tiesiskums.lv nozīmē, ka viņi paši to klasificējuši kā nelegālu maksājuma iekasēšanu, tāpēc vairāki juristi savākušies kopā un mēģina to atgūt. Es aicinu cilvēkus būt ļoti uzmanīgiem un kārtīgi iepazīties ar to, kādām kompānijām tiek doti personas dati, rēķini un maksājumi, – uzsver Sandis Kalniņš. – Personīgi es šai iniciatīvai neuzticos un šādai biedrībai, kura uz papīra varbūt izskatās labi, savus datus nedotu. Esmu maksājis par elektroenerģiju laikā, kad bija pievienota OIK, bet uzticos oficiāli izveidotām valsts iestādēm, nevis patvaļīgi izveidotai biedrībai, jo īpaši tad, ja tās popularizē un publiski atbalsta populistu partijas.
03.10.2025.