Otrdien valdības sēdē pieņemtie grozījumi Ministru kabineta „Noteikumos par minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu" paredz palielināt no nākamā gada 1. janvāra valstī noteikto minimālo mēneša darba algu no 430 līdz 500 eiro. Viedokli par ieceri pārskatīt minimālās algas apmēru, kas beidzamajos trijos gados ir bijis nemainīgs, lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātu, uzņēmēju Andri Dombrovski un Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Jāceļ arī neapliekamais minimums
– Ieceri palielināt minimālo algu vērtēju pozitīvi, bet vienlaikus valdībai būtu jāizvērtē iespēja celt arī neapliekamo minimumu – kaut vai tikai nedaudz, – uzskata Andris Dombrovskis. – Tad tas būtu vēl pozitīvāk, jo tikai ar tādiem gājieniem iespējams aizvien vairāk un vairāk izskaust algu maksāšanu aploksnēs, kas vēl diemžēl notiek. Taču jebkurā gadījumā tas ir pozitīvs lēmums un solis pareizajā virzienā arī tad, ja nākamgad tiek paaugstināta tikai minimālā alga, bet neapliekamais minimums tiek atstāts bez izmaiņām un attiecīgi grozījumi Ministru kabineta noteikumos attiecībā uz to netiek pieņemti.
Tad jāpalielina visiem
– Droši vien minimālā alga būtu jāpaaugstina. Dzīves dārdzība palielinās, pakalpojumu cenas aug. Turklāt Igaunijā un Lietuvā minimālā alga ir lielāka nekā pie mums, Latvijā. Taču, ja palielina minimālo algu, tad algas būtu jāpaaugstina arī pārējiem, lai nesanāktu tā, ka tās visiem tiek vienādotas, – uzsver Vilnis Špats. – Otrs aspekts, kas jāņem vērā, ir tas, ka pašvaldību budžeti nākamgad tiek samazināti atšķirībā no valsts un ministriju budžetiem, kuriem ir pieaugums, bet pašvaldībām gluži pretēji – samazinājums. Cesvaines novadā tas būs apmēram par 150 000-160 000 eiro mazāks.
Esam jau sākuši strādāt pie nākamā gada budžeta, bet ir viens liels nezināmais, proti, cik daudz būs jāizmaksā pabalstos, pildot Satversmes tiesas lēmumu par sociālās palīdzības minimumu. Precīzi arī nav zināms, cik būs to cilvēku, kas uz tiem mūsu pašvaldībā pretendēs, un cik daudz naudas šim mērķim aizies. Mēs gribam budžetu salikt kopā, paskatīties ieņēmumus un izdevumus, pavērtēt, ko varēsim atļauties vēl padarīt. Šogad mēs ļoti daudz remontējām, daudz līdzekļu ieguldījām publiskajā infrastruktūrā, bet nākamgad, visticamāk, tā nebūs.
27.11.2020.