Ceļu policijas priekšnieks Edmunds Zivtiņš šonedēļ paudis uzskatu, ka Latvijā nav nepieciešams palielināt maksimālo braukšanas ātrumu. Pēc viņa domām, par ātruma palielināšanu varēs lemt tikai tad, kad Latvijā būs automaģistrāles. Arī pētījumi liecina, ka, palielinot ātrumu, pieaugs autoavārijās bojāgājušo skaits. Viedokli, vai nepieciešams palielināt maksimālo braukšanas ātrumu, lūdzu izteikt Lubānas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Vilni Strautiņu un Praulienas pašvaldības vadītāju Valdi Gotlaufu.
Nekādā gadījumā
– Maksimālo braukšanas ātrumu nevajag palielināt nekādā gadījumā. Es pilnīgi pievienojos Latvijas galvenā policista E. Zivtiņa viedoklim. Ātrumam ir jāatbilst reālajam ceļu segumam. Satiksmes noteikumos ir skaidri un gaiši ierakstīts, ka katram ir jāizvēlas braukšanas ātrums atbilstoši apstākļiem. Tas ir pirmais punkts, ko vajadzētu ikvienam, kas piedalās satiksmē, ievērot, – uzskata Vilnis Strautiņš. – Bieži vien ceļiniekiem ziemā pārmet, ka nav nokaisīti ceļi, bet katrs taču redz, kādi tie ir – kur tad lec? Jaunajiem braucējiem vispār vajadzētu noteikt īpašus ātruma ierobežojumus, lai viņi pa ceļiem brauktu, nevis joņotu. Domāju, arī veiktie pētījumi ataino pašreizējo situāciju un to, ka līdz ar ātruma palielināšanu varētu pieaugt avāriju skaits. Jā, citur Eiropā brauc daudz ātrāk, bet turienes ceļus taču nevar salīdzināt ar mūsējiem. Un arī cilvēku apziņu – ne. Tā saucamajās vecajās ES dalībvalstīs tā ir pavisam citā līmenī nekā pie mums, un tās diemžēl ir nesalīdzināmas lietas.
Nav tādu ceļu
– Mums jau nav tādu ceļu, lai vajadzētu palielināt braukšanas ātrumu. Tiesa, viens ceļš – VIA Baltica – gan ir sataisīts, un pa to tad arī ar attiecīgu ātrumu lai brauc. Ceļi pie mums ir dažādi, ir arī tādi, kur iespējams braukt ar 100 km ātrumu stundā, kas tiek arī darīts un ko it kā atzīst gan E. Zivtiņš, gan Ceļu policija, par pārkāpumu it kā neuzskatot, bet to, protams, vajadzētu fiksēt arī dokumentāli. Taču kopumā ceļi mums nav tādi, lai būtu jāpalielina braukšanas ātrums, – spriež Valdis Gotlaufs. – Braukt jau var visādi – gan ātri, gan pārgalvīgi, taču sākt vajadzētu nevis ar braukšanas ātruma palielināšanu, bet ceļu seguma sakārtošanu. Manuprāt, ne vienmēr ātrums ir galvenais avāriju iemesls. Bieži vien izšķirīgais faktors ir atsevišķu braucēju agresīvā braukšana, nepārdomātā apdzīšana vietās, kur to nevajadzētu darīt, jo tas ir ļoti riskanti. Turpretī, ja ceļa segums ir labs, ceļš ir pārredzams un uzstādītas atbilstošas ceļazīmes, braukt var arī ātrāk.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA