1. maijā apritēja 18 gadu, kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā. Viedokli, vai Latvijas lēmums kļūt par pilntiesīgu ES dalībvalsti ir bijis pareizs, lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātu Andri Dombrovski un Lubānas apvienības pārvaldes vadītāju Tāli Salenieku.
Ieguvumu ir ļoti daudz
– Es domāju, ka par to, vai Latvija, iestājoties Eiropas Savienībā, ir ieguvēja, pat nevar būt jautājumu. Vismaz es nešaubos par to, ka tas bija vienīgais pareizais lēmums, pie tam ļoti tālredzīgs, – atzīst Andris Dombrovskis. – Jebkuram, kas šobrīd dzīvo Latvijā, ir pavisam citas iespējas nekā pirms tam. Ieguvumu patiešām ir ļoti daudz. Izglītības iespējas ārzemēs, profesionālās izaugsmes iespējas, tiesības strādāt jebkurā no ES dalībvalstīm, un kur vēl atbalsti, ko no Eiropas fondiem saņem uzņēmēji, pašvaldības, kuri ļauj tām uzņemties jaunu projektu īstenošanu un līdzfinansēšanu, kas ir ļoti liels solis Latvijas attīstībā. Es nedomāju, ka mēs, paliekot ārpus ES, tagad dzīvotu tādā attīstītā valstī. Paskatieties, kā šajos gados ir attīstījusies lauksaimniecība, mežsaimniecība, jebkura cita nozare, kur ir vērojama izaugsme, par drošību nemaz nerunājot. Kā ieguvums nenoliedzami ir arī stabilā nauda, stabilā valūta, Latvijas pievienošanās eirozonai. Tas viss ļauj dzīvot, strādāt un cerīgi, ar pozitīvu skatu raudzīties nākotnē.
Par to šaubu nav
– Par to, ka tas bija pareizs solis, šaubu nav. Gana lieli ieguldījumi, gana lielas finanses ir ienākušas Latvijas tautsaimniecībā. Un ja vēl ņem vērā, kas patlaban notiek ar Krieviju un tās izvērsto karu Ukrainā, tad mūsu valstij tas arī no drošības viedokļa ir viennozīmīgs ieguvums, jo dalība ES, kas pavēra ceļu arī uz NATO, sniedz drošības izjūtu, – uzsver Tālis Salenieks. – Protams, ir arī grūtības, kā cenu sadārdzinājums attiecībā uz apkuri, degvielu un visu pārējo, bet kopumā nenoliedzami esam tikai ieguvēji. Ar ES finansiālo atbalstu Lubānā esam sakārtojuši infrastruktūru, gājēju celiņus, apgaismojumu, izglītības iestādes, kultūras namus, esam īstenojuši daudzus gan mazākus, gan lielus projektus. Kopumā esam piesaistījuši trīs-piecus miljonus eiro lielas investīcijas. Vienīgi ar ēku siltināšanu mums neveicas. Projektus esam iesnieguši kādas četras piecas reizes un vienmēr palikuši aiz strīpas, tai skaitā arī tagad, kad to darījām jau zem Madonas novada pašvaldības karoga. Taču ceram, ka nākotnē arī tas mums izdosies.
6.05.2022.