Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Latvijas dalība ES

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 02.05.2019.

Burtu lielums

1. maijā apritēja 15 gadu, kopš Latvija tika uzņemta Eiropas Savienībā. Viedokli, aicinot atcerēties emocijas toreiz – 2004. gada 1. maijā – un pēc 15 gadiem pavērtēt arī ieguvumus, ko Latvijai devusi dalība ES, lūdzu izteikt Madonas novada domes deputātu Andreju Ceļapīteru un Aronas pagasta pārvaldes vadītāju Andreju Piekalnu.

Ļoti pareizs lēmums
– Atceros, ka toreiz pie pašvaldību un citām ēkām tika izkārti gan Latvijas valsts, gan ES karogi, un par godu šai vēsturiskajai dienai daudzviet tika stādīti koki, – uzsver Andrejs Ceļapīters. – Pa šiem gadiem esam pārliecinājušies, ka Latvija toreiz pieņēma ļoti pareizu lēmumu. Es domāju, ka iestāšanās ES mums visiem ir nākusi tikai par labu un arī turpmāk būs ieguvumi gan ekonomikas attīstībai un labklājībai, gan valstiskajai un politiskajai drošībai.
Katrā ziņā ieguvumu ir ļoti daudz. To labi var arī just, ja ir kur jābrauc. Ērtību ziņā, kad visas robežas ir vaļā, tas ir neatsverami. Arī uzņēmējiem visi darījumi notiek korekti pēc vienotiem reģistriem un droši. Ne velti eksporta daļa no Austrumiem ir pārorientējusies uz Rietumiem, Eiropas Savienību, kas tomēr ir saprotams, prognozējams un drošs tirgus.
Ar ES struktūrfondu atbalstu īstenoti daudzi projekti, bet nav jau tā, ka tikai Eiropas Savienība mums dotu finansējumu. Savu daļu kopējā ES budžetā iemaksā arī Latvija, bet tā ir tikai trešdaļa no tā finansējuma, kas tiek saņemts atpakaļ, tātad saņemam ievērojami vairāk, un arī tas ir liels ieguvums.

Ieguvumu daudz
– To, kā notika Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, atceros ļoti labi. Latvijas uzņemšana ES tika sagaidīta ar pozitīvām emocijām. Atceros, kā mēs Aronas pagastā ežmalītē iestādījām kļavu, kuru atvedām no Kalsnavas. Sanāca tauta, un to dienu notikumi tika iemūžināti arī fotogrāfijās. Kļava aug ļoti labi, tās aizmugurē ir Kaukāza plūmītes. Un arī tagad, pēc 15 gadiem, varam uztaisīt skaistu bildi, tādējādi iemūžinot Latvijas iestāšanās ES 15. gadadienu, – atklāj Andrejs Piekalns. – Katrā ziņā noskaņa toreiz bija pacilājoša. Domāju, ka lielai daļai tā nav zudusi arī tagad. Sarunās gan kāds reizēm izsaka arī šaubas, ka varbūt nevajadzēja stāties ES, bet palikt brīviem un neatkarīgiem. Taču ieguvumu pēc iestāšanās ES ir ļoti daudz, to īpaši izjūt tie, kuri nodarbojas ar uzņēmējdarbību. Tāpat ļoti daudz projektu Latvijā ir īstenoti ar ES fondu atbalstu, un tas nebūt nav mazs. Pozitīva nozīme ir arī vienotajai valūtai.


03.05.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px