Lielā talka šogad notiks 27. aprīlī, un tajā organizatori aicinās cilvēkus ne tikai vākt atkritumus, bet arī tos vācot šķirot, atdalot plastmasu no citiem atkritumiem. Tas tiks darīts, lai veicinātu izpratni par plastmasas piesārņojumu, tās kaitīgo ietekmi uz vidi un izpratni par plastmasu kā videi bīstamu atkritumu, kas rada augsnes piesārņojumu un siltuma akumulāciju augsnē un ūdeņos.
– Kā atbalstāt šādu iniciatīvu, un kādas šogad ir Lielās talkas ieceres jūspusē? – vakar vaicāju Varakļānu novada domes priekšsēdētājam Mārim Justam un Lubānas novada domes priekšsēdētājam Tālim Saleniekam.
Ideja ir laba
– Ideja neapšaubāmi ir ļoti laba, pie tam katru reizi, vācot atkritumus, šīs kategorijas daudzmaz ir redzamas, kādas veidojas, bet mēs šajā Lielās talkas dienā ne tikai aicināsim sakopt apkārtni un vākt atkritumus, bet arī mudināsim un organizēsim cilvēkus iestādīt kādu kociņu un apzaļumot apkārtni, – nodomos dalās Māris Justs. Savukārt vaicāts, kā Varakļānos ikdienā veicas ar atkritumu šķirošanu, pašvaldības vadītājs atzīst, ka situācija ir diezgan laba: – Mums, Varakļānos, jau gadus divus ir atsevišķi konteineri plastmasai un stiklam, un šobrīd strādājam, lai tas notiktu vēl aktīvāk. Īpašie atkritumu šķirošanai paredzētie konteineri ir novietoti publiskās vietās, kā arī pie daudzdzīvokļu mājām, pie veikaliem utt. Sākumā bijām pesimistiskāk noskaņoti attiecībā uz atkritumu šķirošanu, taču tie varakļānieši, kas to dara, veic to ļoti apzinīgi, un jāteic viņiem paldies.
Kaut ko paliekošāku
– Ideja jau ir laba, bet vai tāpēc, lai tikai vāktu citu atstātos atkritumus, ir jārīko Lielā talka, lai gan, protams, arī tā ir liela problēma, – spriež Lubānas novada pašvaldības vadītājs Tālis Salenieks. – Svarīgi ir cilvēkus izglītot ikdienā. Mums, piemēram, Lubānā bija pasākums, kuru organizēja SIA „Pilsētvides serviss" sadarbībā ar „Zaļo jostu", kur izglītoja bērnus par atkritumu šķirošanu. Bija konkurss ar balviņām. Prieks, ka bērni aktīvi iesaistījās. Savukārt Lielajā talkā gribas paveikt kaut ko tādu, kam varbūt ikdienā nepietiek laika vai resursu, – kaut ko apzaļumot, kādu koku iestādīt, lai paliek vēl pēc gadiem bērniem un mazbērniem un lai arī pašiem ir prieks. Tāpat daudz ir arī vējgāzē nogāztu koku, ko varbūt ikdienā nesanāk sakopt. Lubānā aktīvi darbojas Māris Valainis, un ir doma par vecās dzelzceļa līnijas sakopšanu, tur izveidojot velotrasīti. Arī pagājušajā gadā tur aktīvi darbos iesaistījās jaunieši. Šobrīd ir izsludināta talkas vietu pieteikšana, tad skatīsimies, kādi objekti tiks pieteikti, lai tur arī spēkus nodrošinātu.
08.03.2019.