Kā zināms, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš otrdien, 5. janvārī, pieprasīja veselības ministres Ilzes Viņķeles demisiju, norādot uz lēno vakcinācijas tempu, savlaicīgi izstrādāta vakcinācijas plāna trūkumu, kā arī sekām, kuras šobrīd piedzīvojam, laikus neizstrādājot un neieviešot „Covid-19" ierobežošanas plānu. Savukārt „Attīstībai/Par!" Saeimas frakcija apstiprināšanai veselības ministra amatā virza frakcijas priekšsēdētāju Danielu Pavļutu. – Kā vērtējat šādu premjera soli un vai Pavļuts, jūsuprāt, ir labs varants? – vakar vaicāju Praulienas un Mētrienas pagasta pārvalžu vadītājai Ilonai Zalānei un Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam.
Nav īstais laiks
– Es uzskatu, ka šajos apstākļos tas ir tāds nepārdomāts solis, jo tad, kad pandēmija vēršas plašumā un epidemioloģiskā situācija ir samilzusi, mainīt veselības ministru, manuprāt, nav īstais laiks, – uzskata Ilona Zalāne. – Es dzirdēju pa radio, ka šajā amatā jāmeklē tāds cilvēks, kurš apstākļos, kad nebūs laika nedz mācīties, nedz iedziļināties, uzreiz spēs aktīvi strādāt. Pēc manām domām, Viņķeles kundze varēja to darīt līdz galam un arī Ministru prezidentam un visiem pārējiem vajadzētu uzņemties atbildību. Iet vienotiem līdz galam. Bet augstākā vara ir augstākā vara, un ja viņi to uzskata par pareizu, tad viss kārtībā, bet ja tur apakšā kāda politika, tad gan tas ir ļoti neapsveicami. Protams, mums, tautai, jau arī nav zināmi visi tie apstākļi, kas lika izšķirties par šādu soli. Kas attiecas uz Danielu Pavļutu – ja viņam ir izglītība un viņš to patiešām spēj un uzņemas, lai tikai iet uz priekšu un lai viņam veicas.
Ļoti nepiemērots brīdis
– Manuprāt, šai lietai ir divi aspekti. Skatoties no malas un tā valstiski, pēc manām domām, šādām izmaiņām šis nav piemērots brīdis. Pašā atbildīgākajā posmā mēs mainām vienu no valsts atbildīgajām personām. Tas no malas izskatās nelabi, – atzīst Agris Lungevičs. – Protams, otrs aspekts ir tas, ka mēs neviens nezinām, kāds bija darbs valdībā iekšienē, ar kādām grūtībām viņi saskārās un cik liels pamatojums ir tam, ko saka premjers.
Runājot par Danielu Pavļutu – skaidrs, ka viņš pilnībā pārzina valsts pārvaldi un politisko sistēmu. Vienīgais vājais punkts ir tas, ka viņam nav pieredzes medicīnā. Tad jautājums būs, cik lielā mērā eksperti varēs viņu kvalitatīvi informēt un sagatavot viņa pozīciju. Ja paskatāmies uz ekspertiem, tad nav liela nozīme, vai Viņķele vai Pavļuts. Kaut kādas kardinālas pārmaiņas es nesaredzu. Domāju, ka līdzīgi, kā gāja, viss turpināsies – tikai ar citu ministru. Varbūt būs kāds uzrāviens vakcinācijas tempu ziņā, uz ko mēs ļoti ceram.
8.01.2021.