Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Kā sauksim Vairu Vīķi Freibergu?

Redakcija

Autors • 27.07.2007.

Kā sauksim Vairu Vīķi Freibergu?
Burtu lielums

Pēc Vairas Vīķes-Freibergas prezidentūras beigām aktualizējies jautājums arī par to, kā viņu turpmāk godāt. Ņemot vērā lielo ieguldījumu, to, kā viņa nesa Latvijas vārdu pasaulē, cik neatkarīgi un profesionāli spēja paust savu viedokli, kaut kā negribas attiecībā uz viņu lietot šos it kā neizbēgamos vārdus – bijusī prezidente, kādreizējā prezidente, eksprezidente… Viedokli, kā būtu labāk rīkoties šajā gadījumā, lūdzu izteikt Lubānas pilsētas mēru Miķeli Gruzīti un Murmastienes pašvaldības vadītāju Modru Vilkaušu.

Lai paliek uz mūžu

– Manā skatījumā, prezidents ir un paliek prezidents uz visu mūžu. Līdzīgi kā olimpiskie čempioni, kuriem atšķirībā no Eiropas un pasaules čempionu tituliem nekad netiek likts priedēklis eks-. Man ļoti patika laikrakstā „Diena" publicētais kādas sievietes viedoklis, ka attiecībā uz mūsu prezidentiem nevajadzētu lietot tādus vārdus kā eksprezidents, bijušais prezidents, iepriekšējais prezidents vai izmantot kādu citu līdzīgu apzīmējumu, – uzsver Miķelis Gruzītis. – Esmu vienisprātis un domāju, ka mēs pie tā patiešām varētu pieturēties. Savas prezidentūras laikā viņš ir Valsts prezidents, bet pēc termiņa beigām – vienkārši prezidents, vajadzības gadījumā norādot arī gadus, kad viņš ieņēmis šo augsto posteni. Taču jebkurā gadījumā – tas, kas reiz bijis prezidents, tāds lai paliek uz mūžu.

Tomēr varēs pārprast

Priekšlikums ir interesants, tomēr – vai tas savu reizi neradīs arī kādus pārpratumus? Īpaši cilvēkiem, kas kādu laiku nav bijuši Latvijā, tāpat tiem, kuri politiskajām norisēm valstī tik ļoti līdzi neseko. Protams, katram sevi cienošam valsts pilsonim būtu jāzina, kurš konkrētajā brīdī ir prezidents, bet kuram pilnvaru laiks jau beidzies, taču dzīvē ne vienmēr ir tā, situācijas patiešām ir ļoti dažādas, – uzskata Modra Vilkauša.
Murmastienes pagasta padomes priekšsēdētāja atzīmē, ka arī viņai nav pieņemama vārda eksprezidents lietošana. – Turpretī attiecībā uz apzīmējuma bijušais prezidents izmantošanu man īpašu iebildumu nav, jo tas atbilst latviešu valodas normām un tā lietošana cilvēkiem, kā saka, nejauks galvu. Savukārt, ja, piemēram, attiecībā uz V. Vīķi-Freibergu vai G. Ulmani izvēlas lietot vārdu prezidents, noteikti jāmin arī laiks, kad ir veikti šie pienākumi. Citādi kāds pārbrauks mājās no Īrijas (uz šo valsti taču aizbrauc tūkstoši!), izlasīs presē kādu rakstu par prezidenti Vairu Vīķi-Freibergu un nodomās, ka viņa joprojām ir mūsu Valsts prezidente, – saka Modra Vilkauša.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA


Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px