5. jūnijā apritēja gads, kopš pašvaldību vēlēšanās ievēlēja jaunizveidoto novadu domes. Viedokli, kā vērtē notikušās pārmaiņas, lūdzu izteikt Madonas pilsētas pārvaldnieku Gunti Ķeveri un Jumurdas bibliotēkas vadītāju, bijušo Jumurdas pagasta pārvaldes vadītāju Agitu Opincāni.
Darbs turpinās
– Nekas jau īpaši nav mainījies. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un valdība ir tā pati, arī darbs Madonas novadā turpinās, vienīgi novads ir lielāks. Tiek īstenoti dažādi projekti, un daži objekti no tiem jau tuvākajā laikā tiks atklāti, kā, piemēram, bērnudārzs „Kastanītis" Madonā. Noslēgumam tuvojas bijušās Madonas tipogrāfijas rekonstrukcija, tāpat deinstitucionalizācijas projekta ietvaros paredzētā ēkas pārbūve Parka ielā 4, – pauž Guntis Ķeveris.
Viņš uzsver, ka, ņemot vērā valdības apcirptos pašvaldību budžetus, energoresursu lielo sadārdzinājumu, aizvien grūtāk esot sabalansēt izdevumus ar ieņēmumiem.
– Par domes sastāvu varu teikt, ka tas ir diezgan elastīgs, labi izprot situāciju, to, ka valsts pašvaldībām katru gadu samazina iedzīvotāju ienākuma nodokļa atskaitījuma likmi, taču uzliek par pienākumu pildīt aizvien jaunas funkcijas, nepiešķirot tām finansējumu. Neraugoties uz to, deputātiem izdevās gan apstiprināt šāgada budžetu, gan vienoties par finansējumu daudzu projektu īstenošanai, lai novadā un Madonas pilsētā uzstādīto latiņu gana augstu izdotos noturēt arī turpmāk, – uzskata Guntis Ķeveris.
Ērgļi ir pārstāvēti
– Ērgļi jaunajā Madonas novada domē ir labi pārstāvēti. Vēlētāji bija diezgan aktīvi, balsoja par savējiem, un nu domē no mūsu puses darbojas divi deputāti – Aivis Masaļskis un Māris Olte, – atzīmē Agita Opincāne.
Viņa uzsver, ka pēc reformas tika izveidota Ērgļu apvienība ar vienu vadītāju, apvienojot trīs pārvaldes: – Elitai Ūdrei, protams, darba apjoms ir ievērojami palielinājies. Arī lauku pagastos darbu nav palicis mazāk, bet tagad tos vairāk organizē Ērgļu apvienība. Labi, ka Jumurdā joprojām darbojas bibliotēka, ir feldšerīte un kasiere-lietvede, kas pieņem no iedzīvotājiem iesniegumus, maksājumus, uzklausa un iespēju robežās palīdz. Tomēr princips, ka pēc lielo novadu izveides pakalpojumi iedzīvotājiem būs pieejamāki, vēl nedarbojas. Neba jau visiem ir, ar ko nokļūt Ērgļu vai novada centrā Madonā, un šīs iespējas visbiežāk nav tieši tiem, kam palīdzība ir visvairāk vajadzīga. Pēc reformas izmaiņas ir arī tādā ziņā, ka lēmēji vairs neesam, par mums lemj Madonā, tai skaitā arī par finansējuma piešķiršanu vai nepiešķiršanu.
17.06.2022.