Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Jaunas Satversmes izstrādi

Redakcija

Autors • 09.02.2012.

Burtu lielums

Šonedēļ Valsts prezidents A. Bērziņš paziņoja, ka viņš gatavs rosināt jaunas Satversmes izstrādi. Viedokli par šo iniciatīvu lūdzu izteikt Vestienas pagasta pārvaldes vadītāju Artūru Vīli-Bērziņu un Mārcienas pagasta pārvaldes vadītāju Ināru Mālnieci.

Esmu par
– Tā ir atbalstāma iniciatīva. Par to, ka mums vajag izstrādāt jaunu Satversmi, esmu jau kādus gadus desmit, visu laiku jau nevaram dzīvot pēc K. Ulmaņa Satversmes. Daudz kas taču šajos gados ir mainījies – gan sabiedrība, gan attiecības, gan politiskā situācija. Jauna Konstitūcija, tāda, lai valdības vīri nevarētu tikai regulēt „no augšas", par neko neatbildot, un kas būtu pieņemama visām pusēm, bija jāizstrādā sen, – atzīst Artūrs Vīle-Bērziņš. – Kā uzskata Valsts prezidents, Saeimai vajadzētu būt galvenajam likumdevējam, bet valdībai – izpildītājai. Esmu par izmaiņām, jo šādi turpināties nevar. Tas ir viennozīmīgi, ka mēs nevis piesaistām kādai noteiktai vietai iedzīvotājus, bet kā bubuļi vienkārši biedējam prom. Tāda nedrīkst būt valsts attieksme pret tautu. Valstij būtu jālepojas tieši ar to sabiedrības daļu, kas šeit dzīvo un cenšas kaut ko darīt. Sabiedrība ir lielākais dārgums, katrs cilvēks valstij taču dod pienesumu, nevis zaudējumu.

Jāstiprina Saeimas loma
– Neviens dokuments nav mūžīgs. Arī Satversmē droši vien ir normas, kas neatbilst laikmeta prasībām un situācijas maiņām. Taču par to, vai šis ir tas prezidents, kuram varētu to uzticēt, neņemos spriest. Varbūt šo jautājumu varētu deleģēt kādam citam, kas bauda lielāku sabiedrības uzticību. Jāņem vērā, ka ne jau viens prezidents izlemj šādu jautājumu, aiz viņa stāv komanda, politiskais spēks un ne jau ar to labāko vēsturi, – uzsver Ināra Mālniece. – Protams, gribas jau ticēt, ka šoreiz viss tiks darīts tikai valsts interesēs. Mums gan ir arī Satversmes aizsardzības birojs, kura nosaukumā ir ielikta tā darbības funkcija, bet tas, kā līdz šim tas ticis darīts, jau ir cits jautājums. Satversmē nav paredzēta arī tāda loma partijām, kādu politiķi atjaunotajā Latvijas valstī tām ir piešķīruši. Kaut vai jēdziens „koalīcijas padome", kas darbojas jau nez kuras valdības laikā un ir absolūti neleģitīms veidojums, bet, neraugoties uz to, joprojām figurē. Prezidenta paziņojumam par Saeimas lomas stiprināšanas nepieciešamību var pilnībā piekrist, jo pagaidām koalīcijas padomes un politisko peripetiju dēļ Saeima ir tāda kā balsošanas mašīna. Ja Satversmē izdotos iestrādāt normas, kas to novērstu, varbūt šo iniciatīvu varētu arī atbalstīt.

Autore: ŽEŅA KOZLOVA

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px