Izglītības un zinātnes ministre Tatjana Koķe pirms mācību gada sākuma, uzzinot par plānotajām protesta akcijām 1. septembrī, aicina skolotājus jauno darba cēlienu uzsākt ar gaišu svētku noskaņojumu, nevis ar melnām lentēm vai sēru noformējumu, un neiekrāsot gandrīz 20 tūkstošiem pirmklasnieku pirmās skolas dienas pieredzi tumšos toņos. Viedokli, vai šis aicinājums ir jāatbalsta, lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieci Daigu Elgu Ābolu, kuras pārziņā ir arī izglītības jautājumu kūrēšana novadā, un Ļaudonas pagasta pārvaldes vadītāju Ilzi Dreimani.
Nevajag sabojāt prieku!
– Mans viedoklis – bērniem 1. septembris viennozīmīgi ir svētku diena, kurā šādā veidā nav jārisina valstiskās problēmas. Nevajag bērniem sabojāt prieku par jaunā mācību gada sākumu ar melnajām sēru lentēm un citiem līdzīgiem atribūtiem, – ir pārliecināta Daiga Elga Ābola.
– Esmu aicinājusi pagastu pārvalžu vadītājus 1. septembrī apmeklēt mācību iestādes, uzmundrināt un dot cerību, ka pagastu pārvaldes iespēju robežās maksimāli atbalstīs savas skolas, skolu izdzīvošanu šajā krīzes situācijā, kā arī rosināju pārvaldniekus kopā ar skolu direktoriem meklēt un rast kopsaucēju, nesabojājot pirmo skolas dienu un nepārvēršot bērnus par ķīlniekiem. Protams, skolotāju sašutumu var saprast, jo daudzas viņu prasības ir pamatotas, bet tikpat labi savu protestu šādā vai līdzīgā veidā var izteikt arī 5., 6. septembrī, jebkurā citā dienā, tikai ne 1. septembrī, kas ir Zinību diena un oficiāli iekļauta arī likumā „Par svētku un atceres dienām".
Tie ir svētki
– Manā skatījumā, 1. septembris vairāk ir kā svētku diena. Tā ir sena tradīcija, kas izveidojusies vairāku gadu desmitu garumā, kad skolēni 1. septembrī nāk uz skolu ar ziediem rokās. Kā viņi jutīsies, kādas būs viņu izjūtas, ja šoreiz tiks sagaidīti šādā veidā? Katrā ziņā es esmu par to, ka ministres aicinājumā ir jāieklausās un tas jāatbalsta. Tagad jau tāpat ir tik daudz negāciju, vai tiešām tās vēl vajag paspilgtināt ar sēru simboliem 1. septembrī? – retoriski vaicā Ilze Dreimane un turpina: – Cik zinu, mūsu, Ļaudonas, vidusskolā šāda akcija netiek plānota. Gluži pretēji, jaunā mācību gada sākums sakarā ar sporta zāles atklāšanu pēc rekonstrukcijas iecerēts kā svētku diena. Mūs priecē arī tas, ka pēc divu gadu pārtraukuma vidusskolā atkal ir 10. klase, un tajā mācīsies 16 skolēnu. Bet, lai pievērstu sabiedrības un valdības uzmanību problēmām izglītības jomā, skolotāji, protams, var izmantot dažādas protesta formas, tomēr ne jau 1. septembrī. Arī novada dome ir aicinājusi šajā dienā nerīkot šādas akcijas, bet izvēle gan būs jāizdara katrai skolai pašai.
Autore: ŽEŅA KOZLOVA