Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Jaunā Pašvaldību likuma apspriešana

BAIBA MIGLONE

Autors • 24.09.2020.

Burtu lielums

Kopš vakardienas VARAM aicina iedzīvotājus piedalīties jaunā Pašvaldību likuma apspriešanā, sniedzot savus priekšlikumus. Kā viena no iedzīvotāju iesaistes formām likumā paredzēta līdzdalības budžeta ieviešana. Likumprojektā iecerēts arī ieviest prasību pašvaldībās nodrošināt iedzīvotāju valdi, lai uzturētu dialogu starp iedzīvotājiem un domi, kā arī citas izmaiņas. – Kā vērtējat šos likumprojekta jauninājumus? – vakar vaicāju Madonas un Lubānas novada domju priekšsēdētājiem Agrim Lungevičam un Tālim Saleniekam.

Viens no demokrātijas veidiem
– Es jau kaut kad agrāk esmu teicis, ka administratīvi teritoriālā reforma vēl vairāk attālinās iedzīvotājus no pašvaldības, jo ne vienmēr domē ir ievēlēti deputāti no visiem pagastiem, – atzīst Agris Lungevičs. – Tāpēc iedzīvotāju valde ar zināmām balsstiesībām par vietējiem jautājumiem varētu nodrošināt labāk šo pārstāvniecību. Politiķiem zināmā mērā būtu vieglāk, jo daudzi sāpīgi jautājumi uz vietām būtu izdiskutēti, cilvēkiem būtu iespēja izteikties, un tad, ņemot to visu vērā, deputāti varētu pieņemt savus lēmumus. Bet principā tas ir viens no demokrātijas veidiem, kā pie jaunajiem novadiem, kas būs daudz lielāki, mazliet pietuvināt iedzīvotājus pašvaldībai.
Kas attiecas uz līdzdalības budžetu, kas paredzēts 0,2 procenti, tas vairāk ir tāds ķeksītis, ļoti mazs finansējums. Par to naudu var uzlikt pāris soliņu, varbūt vēl šo to. Drīzāk jau ir jāizdiskutē ar iedzīvotājiem pamatproblēmas un vajadzības un jānofinansē kaut tādā laika periodā.

Acu aizmālēšana

– Līdzdalības finansējums varbūt nav slikta lieta, lai gan pašvaldība jau tagad kopā ar iedzīvotājiem izstrādā novada attīstības programmu, kur nosaka galvenos darāmos darbus attiecīgajās jomās. Skaidrs, ka daudz kas ir atkarīgs no finansējuma, – spriež Tālis Salenieks. – Runājot par iedzīvotāju valdēm, manuprāt, tā ir tāda acu aizmālēšana pēc vēlēšanām, atsaucoties uz identitātes saglabāšanu, apgalvojot, ka, lūk, šī būs iespēja iesaistīt sabiedrību. Grūti iedomāties, kā tā valde darbosies. Kas viņi būs – tādi komandētāji: tagad jādara tas vai tagad to nē. Pirmkārt, tādai valdei nav nekādas atbildības atšķirībā no deputāta, kas ir vēlēta amatpersona, kam ir atbildība par pieņemtajiem lēmumiem. Šādai valdei varbūt būtu jēga sanākt reizi gadā un apskatīties, kā top budžets, un nākt ar saviem ierosinājumiem, ka Lubānā, lūk, vajag izdarīt to un to. Lai gan, manā skatījumā, būtiskāk ir sasaukt iedzīvotāju sanāksmi.



25.09.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px