Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Jāapsver iespēja ļaut diskutēt latgaliski

ZANE BIKOVSKA

Autors • 26.06.2025.

Burtu lielums

Latvijas Televīzijas (LTV) žurnālista Gunta Bojāra aicinājums priekšvēlēšanu diskusijā nerunāt latgaliski nav pārkāpis Latvijas Sabiedriskā medija (LSM) ētikas kodeksu, tomēr pirms nākamā gada Saeimas vēlēšanām būtu jāapsver iespēja ļaut diskutēt latgaliski — tā norāda Latvijas sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuds Edmunds Apsalons. Ar Bojāra aicinājumu nemierā bija vairāki Saeimas opozīcijas deputāti un par to iesniegumu saņēma arī Latvijas sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu ombuds. Iesniedzējs uzskatīja, ka konkrētajā gadījumā, neļaujot debašu dalībniekiem runāt latgaliski, medijs ne vien nenodrošināja latgaliešu valodas lietojumu, bet pārkāpj vairākus likumus, kas paredz, ka valsts nodrošina latgaliešu valodas attīstību. Vai jūs piekrītat tam, ka turpmāk priekšvēlēšanu debatēs jāļauj diskutēt arī latgaļu valodā? Savu viedokli lūdzu izteikt Ērgļu apvienības pārvaldes vadītājai Elitai Ūdrei un Mētrienas un Praulienas pagastu pārvalžu vadītājai Ilonai Zalānei.

Viens otru nenoliedz
– Man šķiet, ka valsts valoda ir pats galvenais, bet tai pašā laikā mēs katrs gluži nedrīkstam atstāt pilnīgā novārtā savu identitāti. Ļaut izteikties latgaļu valodā nepavisam nebūtu nekas nosodāms. Latgaļu valoda ir mūsu valodas bagātība, tāpēc nevaram to tā vienkārši izstumt. Priekšvēlēšanu diskusijās deputātu amata kandidāti mierīgi varētu runāt arī latgaliski, uzrunājot vēlētājus, taču oficiālās runas un pamatlietas būtu nepieciešams risināt valsts valodā. Arī Saeimā daži deputāti ir nodevuši zvērestu latgaļu valodā, un ar to viņi nenoliedz latviešu valodu, bet gan parāda piederību dzimtajai vietai un cieņu savai valodai, nemazinot cieņu pret latviešu valodu. Tas noteikti viens otru nenoliedz un viens otram netraucē, – pauž Elita Ūdre.

Nevajag izcelt
– Ņemot vērā to, ka latgaliešu valodai ir dažādi dialekti, un šīs valodas izruna dažādās vietās atšķiras, pieļauju, ka deputāti vai citas amatpersonas nesapratīs, par ko šie cilvēki runā un ko grib pateikt. Uzskatu, ka šajā gadījumā tas nebūtu vajadzīgs un vajadzētu runāt savā dzimtajā latviešu valodā. Latgaļi, manuprāt, nav nemaz tik ļoti apspiesti; bieži dzirdu viņu valodu vilcienos, autobusos, veikalos. Saeimā jau arī var runāt, bet jautājums, vai visi to sapratīs? Gribētu teikt, ka tomēr jāpaliek pie valsts valodas. Varbūt kāds iebildīs, ka es ko nosodu, bet tad būtu jāļauj savā dialektā runāt arī sēļiem, ventiņiem un citiem, lai pārējie nejustos apspiesti. Nevajag kādu speciāli izcelt, – spriež Ilona Zalāne.

27.06.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px