Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Izmaiņas vidējās izglītības centralizēto eksāmenu minimālajā nokārtošanas normā

ZANE BIKOVSKA

Autors • 28.08.2025.

Burtu lielums

1. septembrī, sākoties jaunajam mācību gadam, stājas spēkā izmaiņas vidējās izglītības (12. klases) centralizēto eksāmenu minimālajā nokārtošanas normā. Iepriekšējos gados šī norma bija 15%, bet šogad paaugstināta līdz 20%, līdz ar to aktualizējas debates. Rodas jautājums, cik pamatotas ir šādas izmaiņas un kā to īstenošana ietekmēs ikdienu izglītības iestādēs. Tāpat aktuāla ir diskusija par atbalsta sistēmām skolēniem, lai paaugstinātais slieksnis neveidotu nevajadzīgu spiedienu un nenozīmētu, ka svarīgākais kļūst tikai atzīmes, nevis izglītības kvalitāte un bērnu attīstība. Kā vērtējat eksāmenu procentu līmeņa celšanu? To jautāju Madonas Valsts ģimnāzijas direktorei Vandai Maderniecei un Varakļānu vidusskolas direktoram Jurim Daleckim.

Ir divas puses
– Piekrītu tam, ka nevajag bērniem radīt lieku stresu. Ja viņi ir iepazinušies ar visu mācību standarta programmu un to apguvuši pat radošā līmenī, viņiem zināšanas ir, un tās noderēs vēlāk studējot. Bērnu vidū novērots daudz mentālo problēmu, daudz jauniešu griežas pēc palīdzības pie psihologa. Ne vecāki, ne klašu audzinātāji nezina, kā palīdzēt, – norāda Vanda Maderniece. – Šim lēmumam ir divas puses. Mums savs izglītības līmenis ir jānotur, salīdzinot ar citām valstīm; nedrīkstam to nonivelēt. Bet, vai eksāmenu rezultāti ir tas, kas patiesībā parāda mūsu līmenī? Tie ir tikai daži mācību priekšmeti, bet kopējais ieguvums skolā katram bērnam ir savs, un to neviens nevar atņemt.

Motivāciju nepacels
– Vidusskolu izvēlas tie skolēni, kuri pēc tam motivēti iestāties augstskolā, līdz ar to jaunieši cenšas apgūt vielu. Lielākā daļa Varakļānu vidusskolas skolēnu eksāmenus nokārto uz gana augstiem procentiem. Ir daži skolēni, kuri neizprot savu piederību turpmākajai dzīvei, nav izlēmuši, ko darīt nākotnē, un viņiem motivācija nebūs ne 15%, ne 20%. Un šo motivāciju nepacels procentu daudzuma paaugstināšana, – viedokli pauž Juris Daleckis. – 20% no kopējā zināšanu apjoma ir ļoti maz, bet tai pat laikā uzskatu, ka skolā māca daudz lieka un mūsdienām neaktuāla. Mācību programma ir pārblīvēta ar lielu daudzumu nevajadzīgas informācijas, taču valsts pārbaudes darbos ir ietverti jautājumi par noteiktām tēmām, tāpēc arī to visu māca. Skolotāji ir ieinteresēti sasniegt pēc iespējas labākus rezultātus, to prasa arī reitingi, un ikreiz, paceļoties procentu līmenim, tas rada pedagogos satraukumu.

29.08.2025.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px