Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Izmaiņas pašvaldību budžetā

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 10.10.2019.

Burtu lielums

Valdība un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ir parakstījusi 2020. gada vienošanās un domstarpību protokolu.

To parakstīja premjerministrs Krišjānis Kariņš un LPS priekšsēdis Gints Kaminskis, lai arī LPS valde bija lēmusi neatbalstīt virkni protokolā minēto jautājumu, tomēr tika nolemts, ka G. Kaminskim jāparaksta Ministru kabineta un LPS dokuments. LPS ir aprēķinājusi, ka 2020. gada budžetā pašvaldībām netiks paredzēti 19,6% no kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem, bet gan 18,8%, kas ir zemākie prognozētie ieņēmumi kopš 2007. gada. Pēc G. Kaminska domām, 19,6% no nodokļu ieņēmumiem nav tikai cipars, kas iepriekš tika garantēts, bet gan tas pašvaldībām nodrošina ieņēmumu prognozējamību. Viedokli par šādām izmaiņām lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāju Agri Lungeviču.

Pašvaldības grib izģērbt plikas
– Man ļoti patika, ko LPS domes sēdē teica Gints Kaminskis, proti, ka valdība visu laiku sakot, ka jāstrādā kopā, komandā, saliedēti, bet šobrīd ir tāda sajūta, ka to „mazo brāli" jeb pašvaldības šābrīža koalīcijas partijas grib izģērbt galīgi plikas, – uzsver Agris Lungevičs. – Tomēr būtu jau jāņem vērā iepriekšējās vienošanās, ka pašvaldību funkcijas sver 19,6% no valsts budžeta. Ja funkcijas nemaina, pašvaldībām būtu jāatstāj arī šie ieņēmumi, nevis 18,8%, un tas nozīmē mīnus 80 miljonu ieņēmumu pašvaldībām. Un tas vēl nav viss. Otrs, kas tiek pašvaldībām pilnībā atņemts, ir dabas resursu nodoklis, kas bija ļoti labs atspaids, tai skaitā vairāk nekā 100 000 eiro mūsu novadam, ko varējām novirzīt dabas aizsardzības aktivitātēm. Trešais samazinājums skar brīvpusdienas 1.-4. klasei, kad vienkārši ciniskā veidā to gribēja noņemt pilnībā – sak', barojiet bērnus, kā mākat. Tagad pusi finansējuma, ko segs valdība, ir atdevuši, bet mums samazinājums tāpat ir tuvu 100 000. Ceturtais, kas mūs satrauc, ir kreditēšanas iespēja, kas ir katastrofāli samazinājusies. Savulaik varējām daudz kam kreditēties, bet šobrīd tikai ES projektiem, un pat tas nebūt vēl nav garantēts.
Tik cinisku attieksmi pret pašvaldībām es neesmu redzējis. Taču, protams, mēs tiksim ar visu galā, bet tas gan nav pieņemami, ka pašvaldības tiek vainotas pie visām likstām, pārvērstas par izsaimniekotājām un neracionālām naudas tērētājām, un ir bišķīt par traku. Bet, protams, naudu sadalīsim, funkcijas noklāsim, viss būs okey un būs arī attīstībai.


11.10.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px