IZM ir paziņojusi, ka, iespējams, valsts jau no nākamā gada vairs nesegs internātskolu uzturēšanas izmaksas, bet nodos to pašvaldībām. Sabiedrībā tas jau ir raisījis satraukumu, jo vairākas pašvaldības ir atzinušas, ka šādu jaunu slogu tās nespēs pacelt un internātskolas būs jāslēdz. Viedokli par iecerētajām izmaiņām, to, vai tomēr nevajadzētu saglabāt pašreizējo finansēšanas modeli, kad valsts finansē gan mācību, gan saimnieciskos izdevumus, lūdzu izteikt Cesvaines novada domes priekšsēdētāju Vilni Špatu.
Vēl nopietni jāpārdomā
– Tas nav nekas jauns, par to tiek spriests jau gadiem ilgi. Savulaik Cesvaines internātskolā notika pat Vislatvijas konference. To, ka šis jautājums atkal tiek aktualizēts, savā ziņā var skaidrot ar izglītības ministram Kārlim Šadurskim izvirzīto uzdevumu atrast finansējumu pedagogu algu paaugstināšanai, – uzsver Vilnis Špats. – Ministrs ir jau izmēģinājis dažādus variantus. Un tagad tiek spriests par internātskolu uzturēšanas izdevumu finansēšanas nodošanu pašvaldībām. Taču internātskolu Latvijā nav nemaz tik daudz – kādas 15. Veicot šādas izmaiņas, ministrija cer ietaupīt ap 4,8 miljonus eiro, bet ar to nepietiks, lai pedagogiem varētu palielināt algas.
Cesvaines novada pašvaldības vadītājs pieļauj, ka, ja šāds lēmums tiks pieņemts, daļa internātskolu Latvijā pazudīs.
– Pašvaldības rēķinās izdevumus. Turklāt jāskatās, kas internātskolās mācās. Nav jau vairs tā, kā pēc kara, kad tajās mācījās bērni, kuriem nebija vecāku vai kuru vecākiem bija materiālas grūtības viņus uzturēt. Turpretī mūslaikos tajās mācās sociāli nelabvēlīgo ģimeņu bērni, tāpat bērni ar garīgās attīstības traucējumiem, un pedagogiem, lai strādātu ar šādiem bērniem, jābūt speciālām zināšanām. Protams, arī šādus bērnus var integrēt parastajās skolās, bet tas būs grūti. Palielināsies to bērnu skaits, kuri nemācīsies vispār. Būs klaiņojoši bērni, arī nepilngadīgo noziedzība pēc internātskolu slēgšanas varētu palielināties. Arī ar šādām sekām ir jārēķinās, tāpēc šis solis valdībai, pirms atteikties no internātskolu saimniecisko izdevumu segšanas, vēl ir nopietni jāpārdomā.0Un, kamēr valdība lēmumu šajā jautājumā nav pieņēmusi, arī mēs neko nelemjam. Būs lēmums, tad arī spriedīsim, ko un kā labāk darīt, vai spēsim finansēt Cesvaines internātskolas uzturēšanu. Mēs labi apzināmies, kas notiks, ja internātskolas tiks slēgtas.
To arī labi saprot tie vecāki, kuri vēlas, lai viņu bērni saņemtu kvalitatīvu izglītību. Jau tagad Cesvaines vidusskolas pedagoģiskās padomes sēdēs tiek runāts, ka mācīties pārējiem skolēniem traucē pat viens skolēns ar problēmām mācībās un uzvedībā klasē, kur nu vēl, ja pēc internātskolu slēgšanas to skaits būtu vēl daudz lielāks.