Trešdien, 1. februārī, apritēja gads, kopš Latvijā darbību uzsāka dzērienu iepakojumu depozīta sistēma. Gada laikā 1400 depozīta punktos visā Latvijā nodots vairāk nekā 250 miljoni tukšo depozīta iepakojumu – tie ir vairāk nekā vidēji 130 sistēmā atgrieztu iepakojumu uz vienu iedzīvotāju. Viedokli, kā vērtē ieviesto depozīta sistēmu, lūdzu izteikt Cesvaines apvienības pārvaldes vadītāju Vilni Špatu un pārvalžu vadītāju Ļaudonas un Kalsnavas pagastā Artūru Portnovu.
Vērtē pozitīvi
– Depozīta sistēmas ieviešanu es vērtēju pozitīvi, tā ir laba sistēma, tai nav nekādas vainas. Es domāju, ka tās ieviešana tik ilgi kavējās ne jau tāpēc, ka kāds šaubītos par tās ieguvumiem, bet gan tādēļ, ka acīmredzot bija tādi, kam tās neieviešana bija izdevīga, – atzīst Vilnis Špats. – Kaimiņvalstīs tā veiksmīgi darbojas jau daudzus gadus. Depozīta sistēma tomēr ļoti veicina nodot iepakojumu, apkārt vairs tik daudz nemētājas plastmasas pudeļu, bleķa bundžu, alus pudeļu un citu tukšo iepakojumu. Iepakojumu var nodot arī Cesvainē abos lielākajos veikalos.
Bija jāievieš jau sen
– Domas par depozīta sistēmu man ir dalītas. Un tas ir tāpēc, ka pašā sākumā tā īsti nedarbojās, un bija jānovērš dažas aizķeršanās, līdz ar to daudziem tas nosita apetīti atgriezt iepakojumu, – uzsver Artūrs Portnovs. – Taču, protams, depozīta sistēma bija jāievieš sen. Man jau bija apnicis karot ar to, ka grāvjos, mežos un citās vietās tiek izmestas tukšās pudeles, bundžas un cits iepakojums. Vēl mani skumdina tas, ka saskaņā ar apkopoto statistiku plastmasas iepakojums netiek nodots tādā apmērā, kā tika plānots, un ka tas joprojām rada apdraudējumu videi. Diemžēl joprojām cilvēki tukšās dzērienu pudeles mēdz mest krūmos. No statistikas var izlobīt arī to, ka visvairāk tiek nodotas alus pudeles. Tas savukārt norāda, ka alkohola lietošana mūsu valstī ir liela problēma. Un trešais secinājums – būtu jāsarosās un jāuzlabo otrreizējā pārstrāde. PET pudeles tiek pārstrādātas tepat Jelgavā, bet stikls tiek vests uz Lietuvu, alumīnijs – uz Vāciju. Tas ir resurss, kas būtu jāizmanto pašiem un jāgūst no tā labums.
3.02.2023.