Deputāti trešdien pirms trešā lasījuma skatīja grozījumus Republikas pilsētas domes un novada domes vēlēšanu likumā, ar kuriem iecerēts dot iespēju pašvaldību vēlēšanās pa pastu balsot vēlētājiem, kuri atrodas ārvalstīs. Taču uz sēdi deputāts Ainars Latkovskis (JV) bija iesniedzis priekšlikumu šādu iespēju nodrošināt arī Latvijas teritorijā esošajiem pilsoņiem, kuri dažādu iemeslu dēļ nevar nobalsot savā pašvaldībā. Lai arī vairāki deputāti pauda, ka vēlēšanas pa pastu valsts teritorijā nozīmētu vienlīdzīgu attieksmi pret ārzemēs un Latvijā esošiem pilsoņiem, Latkovska priekšlikums neguva atbalstu.
– Kā vērtējat šādu ideju dot iespēju iedzīvotājiem nobalsot arī pa pastu? – vakar vaicāju Dzelzavas un Sarkaņu pagasta pārvalžu vadītājam Sandim Kalniņam un Madonas novada domes priekšsēdētājam Agrim Lungevičam.
Par iespējām nākotnē jādomā
– Šobrīd, kad līdz pašvaldību vēlēšanām, kas notiks jau nākamgad 5. jūnijā, palikuši seši mēneši, manuprāt, kaut ko sasteigt nevajadzētu, – spriež Sandis Kalniņš. – Ja vēlēšanu iecirknī ierasties tiešām nevar, ir taču iespējams pieteikt iespēju nobalsot mājās, un vēlēšanu komisijas loceklis izbrauc pie vēlētāja. Nākotnē, protams, varētu lemt arī par iespēju nobalsot pa pastu, bet šobrīd mēs taču redzam, kas notiek laukos. Decembrī mūsu novadā vien praktiski tiek slēgtas trīs pasta nodaļas. Manuprāt, vairāk vajadzētu domāt par iespējām novēlēt elektroniski, piemēram, caur Valsts pārvaldes pakalpojumu portālu www.latvija.lv.
Ideja ir laba
– Manuprāt, pats galvenais ir panākt, lai pēc iespējas vairāk cilvēku iesaistītos vēlēšanu procesā, jo tas dotu maksimāli pareizu pārstāvniecību. Savukārt virsmērķis būtu – sabiedrības lielākās daļas vēlme tapt uzklausītiem tajos deputātos, kuri ir ievēlēti, – uzskata Agris Lungevičs. – Ir dažādi veidi, kā to panākt. Ja attālinātā balsošana un balsošana pa pastu ir veids, kā to var panākt (un var panākt, ka tie ir pareizi dati, ka tur nav krāpniecības – tas viss ir personalizēti, precīzi izdarīts), es neesmu „pret". Pēc manām domām, tas ir tīri labs variants, jo svarīgi ir panākt, lai lielākā daļa piedalās vēlēšanās. Tas ir pamatu pamats gan demokrātijā, gan normālā pārvaldībā. Tam vajadzētu būt kā mērķim. Es esmu „par". Jautājums tikai, cik tas ir korekti, vai tur var notikt kāda krāpšanās, vai, piemēram, cilvēki caur pastu tiek autorizēti. Cits stāsts ir par to, vai šobrīd – līdz 2021. gada pašvaldību vēlēšanām – var to tīri tehniski salikt pa plauktiņiem.
11.12.2020.