Saeimas deputāti gatavo jaunus ierobežojumus bērnu vecākiem – ļaunprātīgiem alimentu nemaksātājiem. Parlamenta atbildīgā komisija jau atbalstījusi ierosinājumu atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Viedokli, vai tiesību atņemšana varētu piespiest neapzinīgos vecākus gādāt par saviem bērniem, lūdzu izteikt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieku Agri Lungeviču un bāriņtiesas locekli Ļaudonas pagastā Rutu Vizāni.
Tas var iedarboties
– Līdzšinējā pieredze valstī, kad tiek noteikti stingri sodi (nu kaut vai attiecībā uz dažādiem satiksmes noteikumu pārkāpumiem), ir devusi rezultātu. Braucēji, tai skaitā jaunieši, braucot automašīnā, tomēr cenšas piesprādzēties, tāpat daudz mazāk brauc dzērumā, un braukšanas kultūra pamazām uzlabojas, – uzsver Agris Lungevičs. – Es domāju, ka pozitīvas izmaiņas ir veicinājuši tieši noteiktie stingrie sodi, kaut gan pirms to ieviešanas daudzi teica, ka tie neko nedos. Bet dzīve pierāda pretējo, līdz ar to, ieviešot stingrus soda mērus arī attiecībā uz ļaunprātīgiem alimentu nemaksātājiem, tas varētu iedarboties un dot rezultātu. Pati ideja gan ir novitāte, bet kāpēc lai to neizmēģinātu?
Lai bērniem nebūtu jācieš
– Saeimas deputātu centienus rast risinājumus šai problēmai, izvēloties neordinārus paņēmienus, lai piespiestu neapzinīgos vecākus nodrošināt saviem bērniem uzturlīdzekļus, vērtēju pozitīvi. Priekšlikums par braukšanas tiesību atņemšanu varētu būt diezgan efektīvs paņēmiens. Daudzviet Latvijā tā ir ļoti aktuāla problēma. Arī Ļaudonas pagastā ir vecāki, kuri negādā par saviem bērniem, – atzīst Ruta Vizāne. – Kā bāriņtiesas locekle esmu palīdzējusi māmiņām sagatavot pieteikumus tiesai par uzturlīdzekļu piedziņu no tēviem. Bet ir arī tā, ka uzturlīdzekļi ir jāpiedzen no mātēm, kuras par saviem bērniem neliekas ne zinis.
Taču bērniem ir jāēd katru dienu. Par viņiem vajag rūpēties, viņi ir jāskolo, viņiem ir nepieciešama laba izglītība. Vai bērniem ir jācieš tāpēc, ka viņiem nav laimējies ar vecākiem? Daļai taču nauda mašīnai, degvielai un daudz kam citam ir, tikai ne savu bērnu uzturam. Kādā brīdī var, protams, izveidoties situācija, kad kāds no vecākiem patiešām nevar samaksāt alimentus un viņiem nav arī mašīnu. Taču ilgstoši tas nav pieļaujams, un darbs, lai bērnus uzturētu, ir jāmeklē, vecākiem jāsaprot, ka bērni dzīvē ir prioritāte. Katrā ziņā stingrie sodi būtu jāvērš tieši pret vecākiem – ļaunprātīgajiem uzturlīdzekļu nemaksātājiem, lai bērniem nebūtu jācieš.