Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Ielu kaisīšana

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 15.03.2018.

Burtu lielums

Portālā „Mana balss" notiek parakstu vākšana, lai blīvi apdzīvotās vietās un pilsētās sāls kaisīšanas vietā izmantotu smiltis. Pirmajās četrās dienās šo iniciatīvu ir atbalstījuši jau 549 cilvēki. Viedokli par šādu ierosinājumu lūdzu izteikt Kalsnavas pagasta pārvaldes vadītāju Arti Mūrmani un Mētrienas pagasta pārvaldes vadītāju Andri Dzenovski.

Ilgtermiņā atmaksātos
– Noteikti būtu labāk, ja, kaisot ielas un trotuārus, tomēr mēģinātu atteikties no agresīvajām ķīmijām un sāls vietā izmantotu smiltis. Sanāktu nedaudz dārgāk, bet ilgtermiņā atmaksātos. Tas būtu draudzīgāk gan attiecībā uz vidi, gan automašīnām, apģērbu, apaviem un visu pārējo. Lai paskatāmies Ziemeļvalstu pieredzi, varbūt arī mums vajadzētu rīkoties līdzīgi, – uzsver Artis Mūrmanis. – Vieglāk jau, protams, ir uzbērt sāli, bet vai tas ir labākais risinājums? Mēs Kalsnavā sāli kaisīšanā izmantojam minimāli, cenšamies ielas un trotuārus tomēr kaisīt ar smiltīm. Tas gan palielina darba apjomu, jo smiltis aukstā laikā var aizpūst, un tad ir jākaisa vēlreiz, turpretī sāls pakūst un pieķeras. Taču sāls bojā ne tikai apavus un automašīnas, bet arī bruģi, kas ir daudzviet.

Pieeja jādiferencē
– Zināmā mērā tā ir izšķiršanās par to, kādu rezultātu gribam sasniegt, un vai, kaisot ar smiltīm, būsim ar mieru braukt prātīgāk un pa ziemas apstākļiem atbilstošu asfaltu. Taču mums jau ir tā iegājies, ka, ja nav plika asfalta, uzreiz ir sūdzības. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc ielas tiek kaisītas ar sāli, jo tas visātrāk izkausē ledu un sniegu un nav jābrauc pa slidenām ielām, jo viss ir izkusis. Taču apavi un mašīnas šādā gadījumā paliek baltas, un arī telpas tiek pienestas ar sāli, – atzīst Andris Dzenovskis.
– Mans personīgais viedoklis: pieeja būtu jādiferencē. Tur, kur kustība mazāka, tāpat krustojumos, apvedceļos un citviet, kur to prasa satiksmes drošība, kaisīšanai varētu izmantot sāli, bet diez vai ar to vajadzētu kaisīt trotuārus ap mājām. Sāls jebkurā gadījumā ir kaitīgāks nekā smiltis, lai gan arī tām ir savi mīnusi, jo smiltīm, nonākot kanalizācijas sistēmā, ir negatīva ietekme.
Mēs Mētrienā ielas un trotuārus ar sāli nekaisām, bet gan izmantojam smiltis, jo sāls bojā arī bruģi. Tas labi redzams arī Madonā pie „valdības mājas" Saieta laukumā. Savulaik, kad Madonā pie viesnīcas tika uzlikts pirmais bruģis pilsētā, tas sākumā pat tika kaisīts ar šķembiņām. Lai ielu un ietvju kaisīšanā izmantotu smilti, tai jābūt graudainai, un jābūt arī telpai, kur to uzglabāt.


16.03.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px